BM: Afgan ve NATO'nun Operasyonları Daha Fazla Sivilin Ölümüne Neden Oldu

DÜNYA 31 Temmuz 2019 10:43
Videoyu Aç BM: Afgan ve NATO'nun Operasyonları Daha Fazla Sivilin Ölümüne Neden Oldu

Birleşmiş Milletler’in (BM) yayınladığı bir rapora göre, 2019 yılının ilk yarısında Afganistan’da Afgan ve NATO güçlerinin operasyonları, daha fazla sivil ölümlere neden oldu.

Raporda, Afgan ve uluslararası güçlerin toplam 717 sivilin ölümüne neden olduğu aktarılıyor.

BM Afganistan Daimi Temsilciliği’nce 30 Temmuz günü yayımlanan raporda, Afgan ve NATO güçlerinin hedef aldığı militanların çoğunlukla sivil halkın arasına gizlendiğine dikkat çekiliyor. Son verilere göre, yılın ilk altı ayında 403 sivil Afgan güçlerinin militanlara yönelik operasyonlarında öldü. Uluslararası güçlerin operasyonlarıysa 314 sivilin ölümüyle sonuçlandı.

Sivil ölümler geçen yıla oranla daha az

Sivillerin ölümlerinin üçte biri kara harekatları sırasında meydana gelirken, yüzde 14’üyse hava saldırıları sonucunda yaşamını yitirdi.

Amerika, Afganistan’daki askeri misyonunu resmi olarak 2014 yılında sonlandırdı ancak ülkedeki askeri güçlere ciddi oranda askeri destek sunmaya devam ediyor.

Raporu yayınlayan Afganistan BM Daimi Temsilciliği’nden kıdemli insan hakları uzmanı Richard Bennett, “Çatışmalara dahil olan taraflar son dönemlerde gözlemlenen olaylara farklı bir açıklama yapabilirler. Çünkü herbiri kendi askeri taktiklerini haklı gösterme çabasında” dedi.

Ülkedeki çatışmalar sonucunda hayatını kaybeden sivillerin sayısının bu yıl, geçen yılın aynı dönemine oranla daha az olduğu kaydedildi.

Kaynak : Amerikanın Sesi
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...


Duymak ve Görmek İstedikleriniz için..
FES TURİZM