Beyaz Sarayın ahmağı Yemende şamar yedi

İSLAM DÜNYASI 10 Şubat 2017 10:42
Videoyu Aç Beyaz Sarayın ahmağı Yemende şamar yedi

20'den fazla sivilin öldüğü Yemen operasyonunda asıl hedef olan El Kaide liderlerinden Er Rîmi, ABD başkanı Donald Trump'ı alaycı bir dille hedef aldı.

NBC News'in kimliği bilinmeyen istihbarat yetkililerine dayandırdığı habere göre, geçtiğimiz hafta ABD'nin Yemen'de gerçekleştirdiği askeri baskın, gizli görevi tamamlamada başarısız oldu. Görev, Arap Yarımadası El Kaidesi (AYEK) lideri Kasım Er Rîmi'yi yakalamaktı. 

'Başarılı bir operasyon olduğu açıklaması asılsız'

Donald Trump tarafından yetkisi verilen ilk baskın olan ve 29 Ocak'ta gerçekleştirilen saldırıda 1 donanma komandosu öldürüldü. Yeni açıklamalar, Beyaz Saray'ın baskının "tüm standartlara göre başarılı bir operasyon" olduğuna dair iddiası üzerinde şüphelere neden oldu. ABD ordusuna göre saldırıda 14 militan öldürüldü. Pentagon, aralarında çocukların da bulunduğu sivillerin de öldürüldüğünün muhtemel olduğu bilgisini verdi.

8 yaşındaki ABD vatandaşı katledildi

2011 yılında ABD'nin Yemen'de insansız hava aracıyla düzenlediği saldırıda öldürülen Enver el Evlaki'nin kızı, 8 yaşındaki ABD vatandaşı Nevvar El Evlaki de saldırıda öldürüldü. İnsan hakları örgütü Reprieve, tanık hesaplara dayanarak verdiği bilgide 23 sivilin bu baskında öldürüldüğünü duyurdu.

'Beyaz Saray'ın ahmağı, Yemen'de şamar yedi'

Pazar günü Kasım Er Rîmi, Trump'ı baskındaki başarısızlık nedeniyle alaya alan bir ses kaydı yayınladı. NBC News'e göre Rîmi, Donald Trump'ı hedef alarak takipçilerine baskınla ilgili "Beyaz Saray'ın ahmağı, başkanlık serüveninin henüz başında Yemen'de şamar yedi" ifadelerini sarf etti.
Enver el Evlaki'nin çocuklarından Nevvar El Evlaki (8) ve Abdurrahman el Evlaki (16) ABD'nin iki farklı saldırısında hayatını kaybetti.

Rîmi konuşmasında şunları söyledi: "Mesajım harp sahasındaki aslanlarımıza. Amerika geldi, toprağınıza kibir ve gururla ayak bastı. Bu Mogadişu'daki baskınları, Kandahar'daki zaferleri ve Felluce direnişini hatırlattı." Rîmi baskını kınayarak bu baskının "Amerika'nın çirkin yüzünü ortaya çıkardığını", "mücahitler tarafından yapılan müdafaanın, Beyaz Saray'ın yeni ahmağının şamar yemesini sağladığını" da sözlerine ekledi.

Kasım Er Rîmi'nin ABD halkına çağrısını içeren bir video Türkçe altyazı ile sunulmuştu:

Kaynak : Mepa News
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...


Duymak ve Görmek İstedikleriniz için..
FES TURİZM