Beyaz Saray'a eşcinsel sözcü

ABD 7 Mayıs 2022 12:31
Videoyu Aç Beyaz Saray'a eşcinsel sözcü

ABD Başkanı Joe Biden, Karine Jean-Pierre'in Beyaz Saray Sözcüsü olarak atandığını duyurdu.


ABD Başkanı Joe Biden, Karine Jean-Pierre'in Beyaz Saray Sözcüsü olarak atandığını duyurdu. Böylelikle, Beyaz Saray’da ilk kez siyahi ve eşcinsel olduğunu saklamayan bir kadın Sözcü olarak görev yapacak.

Beyaz Saray’ın şu andaki Sözcüsü Jen Psaki 13 Mayıs'ta görevinden ayrılacak. Karine Jean-Pierre daha önce Sözcü Yardımcısı olarak görev yapıyordu.

Biden yaptığı açıklamada, "Karine Jean-Pierre'in bir sonraki Beyaz Saray Sözcüsü olacağını duyurmaktan gurur duyuyorum." ifadesini kullandı.

Jean-Pierre'in Beyaz Saray'a deneyimi, yetenekleri ve güvenilirliği ile hizmet ettiğini belirten Biden, "Psaki, Beyaz Saray Brifing Odasına terbiye, saygı ve nezaketi geri getirerek bir standart oluşturmuştu. Jen'e Amerikan halkıyla doğrudan ve düzgün iletişimini sürdürürken esprili tavrını da devam ettirdiği için teşekkür ederim." mesajını verdi.

Daha önce Beyaz Saray'da Obama ile de çalıştı

Öte yandan eski ABD Başkanı Donald Trump tarafından Beyaz Saray'daki işinden çıkarılan Anita Dunn'un da Biden'ın başdanışmanı olacağı aktarıldı.

2021 yılı ocak ayında göreve başlayan Psaki, daha önce yaptığı bir açıklamada sadece bir yıllığına sözcü olarak görev yapacağını duyurmuştu.

Daha önce Barack Obama döneminde de Beyaz Saray’da halkla ilişkiler sorumlusu olarak farklı bir görevde bulunan Jean-Pierre, daha önce Biden’in cumhurbaşkanlığı seçim kampanyasında çalıştı.

Biden, daha önceki bir açıklamasında ABD’nin çok farklı etnik yapısının ülke yönetiminde daha etkili bir şekilde temsil edileceği vaadinde bulunmuştu.
Kaynak : Euronews
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...Paragraf Soru Bankası

MD DİJİTAL