Arap Birliğinin Acziyeti

FİLİSTİN 17 Mayıs 2016 11:13
Videoyu Aç Arap Birliğinin Acziyeti

22 devletten oluşan Arap Birliği, İsrail karşısında büyük bir acziyet içerisine düşerek uluslararası topluma İsrail'e "daha fazla baskı yapması" çağrısında bulundu.

Arap Birliği, işgal altındaki Filistin topraklarında insanlık suçu işleyen İsrail'i kınayarak, uluslararası toplum tarafından daha fazla baskı yapılmasını istedi.22 devletin oluşturduğu birlik, İsrail'e karşı etkin bir mücadele veremez iken Filistinli Müslümanları da İsrail'in insafına terk etmiş iken uluslararası güçlerden yardım dilenmesi acizyet olarak algılandı.

Nekbe'nin (Büyük felaket) 68'inci yılı münasebetiyle birlikten yapılan yazılı açıklamada, İsrail'in Filistin halkına yönelik keyfi, ırkçı ve bölgede savaşın fitilini ateşleyecek uygulamaları kınandı.Bu kınama yapılırken birliğin en önemli ve kurucu üyesi olan Suud kralının, İsrail lideri Netayahu'nun seçim çalışmaları için 80 milyon dolar yardım ettiği ortaya çıkmıştı. 

Açıklamada, Müslümanların katliamına her daim sessiz kalan Birleşmiş Milletler (BM) seslenilerek, "BM Genel Kurulu'nda Aralık 1948'de geçen mültecilerle ilgili 194 nolu karar başta olmak üzere uluslararası meşru kararların uygulanması için işgalle ayakta duran güç İsrail'e daha fazla baskı yapılmalı" ifadesine yer verildi.

Filistinliler, 14 Mayıs 1948'de İsrail'in işgal ettiği Filistin topraklarında bağımsızlığını ilan etmesi ve Filistinlilerin zorunlu göçe tabi tutulması nedeniyle 15 Mayıs'ı Nekbe (Büyük felaket) olarak anıyor.

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...


Duymak ve Görmek İstedikleriniz için..
...................
FES TURİZM