ABD ve Taliban barış görüşmelerinin en kritik turu için sekizinci kez masada

AFGANİSTAN 3 Ağustos 2019 19:32
Videoyu Aç ABD ve Taliban barış görüşmelerinin en kritik turu için sekizinci kez masada

Afganistan'da 18 yıldır süren savaşı sona erdirmesi beklenen barış görüşmelerin sekizincisi Katar'ın başkenti Doha'da başlıyor.

Yetkililer, ABD ile Taliban arasındaki 8. tur barış müzakerelerinin bugün Katar’ın başkenti Doha’da başlayacağını ve bu görüşmelerin 18 yılı aşkın bir süredir Afganistan’daki savaşı sona erdirecek müzakerelerin en belirleyicisi olacağını ifade etti.

Reuters haber ajansının yetkililerden aktardığı habere göre, savaşan taraflar arasında gerçekleşen 8. tur müzakerelerinin sonunda Afganistan’daki yabancı birlikler çekilebilir ve ülkede barış sağlanabilir.

ABD’nin geçtiğimiz yıldan bu yana Taliban liderleri ile görüşmesini sağlayan Afganistan Özel Temsilcisi Zalmay Halilzad dün Doha’ya gitti. Halilzad, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Taliban ile görüşme yapmak için Doha’ya geldim. Barış anlaşması istiyoruz, geri çekilme anlaşması değil” diyerek, Taliban ile anlaşma imzalanabileceğine işaret etti. Temsilci ayrıca, “İyi bir anlaşma için hazırız” dedi.

Görüşmeler hakkında bilgi sahibi olan ve Reuters’a konuşan iki kaynağa göre, Taliban tarafından güvenlik ihlali gerçekleştirilmediği ve hareketin bu konuda garanti vermesi halinde yabancı güçlerin ülkeden çekilmesinin 13 Ağustos'tan önce başlayabileceği aktarıldı.

Çoğunluğu ABD’li olan yaklaşık 20 bin yabancı asker, Afgan askerini eğitmek ve yönlendirmek için ABD liderliğinde yürütülen NATO misyonunun parçası olarak Afganistan'da bulunuyor. Taliban hareketi ise 2001’den bu yana Afganistan’daki birçok alanın kontrolünü elinde bulunduruyor.

Kaynak : şarkul avsat
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...


Duymak ve Görmek İstedikleriniz için..
...................
FES TURİZM