ABD Genelkurmay Başkanı: Taliban Afganistan’da stratejik ivme kazandı

AFGANİSTAN 23 Temmuz 2021 00:18
Videoyu Aç ABD Genelkurmay Başkanı: Taliban Afganistan’da stratejik ivme kazandı

ABD Genelkurmay Başkanı General Mark Milley, Taliban’ın Afganistan’daki saldırılarında stratejik ivme kazandığını, ancak zaferinin hiçbir şekilde garanti edilmediğini vurguladı.Milley, Afganistan’daki durumla ilgili düzenlediği basın toplantısında, Taliban’ın şu an Afganistan’daki ilçe merkezlerinin yaklaşık yarısını kontrol ettiğini söyleyerek, ülkede 75 bin Taliban militanına karşı hava kuvvetlerine de sahip olan 300 bin Afgan askeri bulunduğunu dile getirdi.

Afganistan’daki nihai senaryonun henüz belli olmadığına dikkat çeken Milley, Taliban’ın yönetimi otomatik olarak ele geçirmesinin kaçınılmaz sonuç olmadığını ifade etti.

Milley, ABD’nin geri çekilmesinin yüzde 95’inin tamamlandığını ve ABD’nin bu ülkeden 9 bin Amerikan askeri ve sivili ile 984 C-17 uçağı sevkiyatına eşdeğer teçhizatı çektiğine dikkat çekti.

Genelkurmay Başkanı, “Afganistan’da güvenliği sağlamak ve Kabil’deki diplomatik varlığımızı güçlendirmek için, çoğunluğu askeri personel, aynı zamanda siviller, taşeronlar ve diplomatlardan oluşan küçük bir grup kalıyor” dedi.

ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin ise, ABD’nin Afgan ordusuna üç Black Hawk helikopteri teslim ettiğini ve önümüzdeki günlerde daha fazla askeri teçhizat teslim edeceğini duyurdu.

Taliban, yabancı güçlerin geri çekilmesinin neredeyse tamamlanmasıyla birlikte çok sayıda bölge ve sınır geçişlerini ele geçirdi ve şehirleri kordon altına aldı.

Bu durum, savaş yıllarının ve yabancı kuvvetleri geri çekme kararının tükettiği Afgan güçlerinin moraline olumsuz yansıdı.

Taliban, Kurban Bayramı’nda nefsi müdafaa dışında savaşmayacağını açıkladı, ancak önceki bayramlarda olduğu gibi resmi bir ateşkes ilan etmedi.
Kaynak : Şarkul Awsat
1000
icon
Murat Çoruh 29 Temmuz 2021 00:57

Siz öyle zan etmeye devam edin bre kâfirler, zafer inananlarındır ve zafer yakındır

0 0 Cevap Yaz
adil 23 Temmuz 2021 13:42

elhamdulullah.insaallah afganistanda Allahin izni ile seriatin , Kurani ilkelerin hakim oldugu bir devlet kurulur.

0 1 Cevap Yaz
Paragraf Soru Bankası

MD DİJİTAL