ABD'de yeşil kart başvurusu reddedilen Pakistanlı: Gözaltında tutulurken sadece domuz etli sandviç verdiler

DÜNYA 12 Mart 2019 17:16
Videoyu Aç ABD'de yeşil kart başvurusu reddedilen Pakistanlı: Gözaltında tutulurken sadece domuz etli sandviç verdiler

ABD'de, yeşil kart başvurusu olan Pakistanlı bir kişi, gözaltına alınıp günler sonra başvurusunun kabul edilmediğinin kendisine tebliğ edildiğini anlattı. Müslüman göçmen, gözaltındayken kendisine sadece domuz etli sandviç verildiğini söyledi.

Adnan Asif Parveen isimli Pakistanlı, ABD vatandaşı nişanlısıyla evlendikten sonra yeşil kart başvurusu yaptı. Yaklaşık iki sene önce yaptığı başvurunun sonucunu beklerken, 11 Ocak'ta, Teksas'ın Falfurrias şehrinde sınır devriyesi tarafından gözaltına alındı. Burada kendisine yeşil kart başvurusunun reddedildiği söylendi.

Asif'in yeşil kartı olmasa da, ABD'de çalışma izni var. Buna rağmen 6 gün boyunca gözaltında tutuldu.

Eşi Jennifer Asif, sadece Müslüman olduğu için eşinin bu muameleye maruz kaldığını düşünüyor.

Huffington Post'a konuşan Jennifer, "Tek yapmaya çalıştığımız aile olmak ve ABD'de yasal olmaktı. Bu yolda atılan her adım çok karışık. İnsanın hevesinin kırılmaması çok zor" diyor.

Independent gazetesinin haberine göre Adnan Asif, gözaltındayken kendisine sadece sekiz saatte bir domuz etli sandviç verildiğini iddia etti.

Asif, Müslüman olduğu için domuz etli sandviçi reddetti ancak başka bir seçeneğinin olmadığını söylediler. Bunun üzerine 6 gün boyunca sandviçin içindeki eti çıkararak sadece ekmeği yedi.

Göçmenlik ve Gümrük Muhafaza tarafından "terörle bağlantılı olma ihtimali" ve camisinde Amerikan karşıtlığı olup olmadığı konusunda sorgulandığını söylüyor:

"Olmadığını, caminin sadece gidip dua etiğimiz bir yer olduğunu söyledim."

Asif şu an Güney Teksas'taki Port Isabel Islahevi'nde gözaltında tutuluyor. Sınır dışı edilme ihtimali var.

ABD Temsilciler Meclisi'nin demokrat üyelerinden Grace Meng, İç Güvenlik Bakanlığı'na bir mektup yazarak, Asif'in yasal çalışma izni olduğu halde neden hâlâ gözaltında tutulduğunu sordu.

Huffington Post'a göre, Asif'in avukatı Cathy Potter dahil birçok avukat, yeşil kart başvurusunun reddedilmesinde Asif'in Müslüman olması etkili olduğunu düşünüyor.

2012'deki bir davada, ABD Vatandaşlık ve Göçmenlik Bürosu'nun (USCIS) bazı Müslüman ülkelerin vatandaşlarından gelen yeşil kart, vize ve vatandaşlık başvurularında ek inceleme yapıldığı ortaya çıkmıştı.

Pakistan da bu ülkelerin arasında.

Kaynak : bbc
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...


Duymak ve Görmek İstedikleriniz için..
FES TURİZM