ABD: Silahlarımız İncirlik'te güvende

GÜNDEM 19 Ağustos 2016 15:58
Videoyu Aç ABD: Silahlarımız İncirlik'te güvende

Günlerdir İncirlik üzerinden Türkiye'ye karşı algı operasyonu yapılırken, ABD, İncirlik tartışmalarına son noktayı koydu. ABD Hava Kuvvetleri Sekreteri Deborah Lee James, dün yaptığı açıklamada, "Nükleer silahlarmız İncirlik'te güvende" dedi.

FETÖ/PDY terör örgütünün 15 Temmuz darbe girişiminin ardından başlayan, 'İncirlik Üssü'ndeki nükleer silahların güvende olup olmadığı' ile ilgili tartışma, bu üste nükleer silah bulunup bulunmadığı sorusunu da beraberinde getirdi. ABD Hava Kuvvetleri Sekreteri Deborah Lee James'in dün yaptığı, 'Nükleer silahlar İncirlik'te güvende' açıklamasıyla, İncirlik Üssü'nde nükleer silahlar bulunduğu resmen doğrulanmış oldu.

1954'de kurulan İncirlik Üssü'nde nükleer silah bulunduğuna ilişkin yıllardır çeşitli yabancı kurumlar, uzmanlar ve referans alınabilen yayınlarda bilgiler yer almasına karşın ne ABD, ne de Türk yetkili makamlarından 'Var' yada 'Yok' diye resmi hiçbir açıklama yapılmadı.

NATO kapsamında bu silahların İncirlik'te bulundurulduğu kaydedilirken, 15 temmuz darbe girişiminin ardından silahların güvenliği üzerinden Türkiye'ye karşı operasyon yapmaya giriştiler. ABD'li yetkilinin yaptığı açıklama, bu tartışmaları da sona erdirdi.Kaynak : DHA
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...


Duymak ve Görmek İstedikleriniz için..
...................
FES TURİZM