ABD, petrol ihracatındaki muafiyeti kaldırmaya hazırlanıyor

İRAN 22 Nisan 2019 12:39
Videoyu Aç ABD, petrol ihracatındaki muafiyeti kaldırmaya hazırlanıyor

İran ile yapılan nükleer anlaşmadan çekilen ABD, Tahran yönetimine karşı uyguladığı ekonomik baskıyı arttırmaya hazırlanıyor.

Financial Times'a konuşan üst düzey Amerikalı bir yetkili ABD Dışişleri Bakanı Michael Pompeo'nun bugün yapacağı açıklamada 2 Mayıs'tan itibaren Türkiye'nin de aralarında bulunduğu 8 ülkenin İran'a yönelik yaptırımlardan muaf tutulmasına son verileceğini açıklayacağını yazdı.

Söz konusu ülkeler arasında Türkiye’nin yanı sıra Çin, Japonya, Güney Kore, Tayvan, Hindistan, İtalya ve Yunanistan bulunuyor.

Geçtiğimiz hafta Washington Post gazetesinden Josh Rogin de aynı iddiayı köşe yazısına taşımıştı.

Petrol piyasası bu karardan etkilenecek

Günde yaklaşık 1,9 milyon varil petrol ihraç eden İran'ın ambargonun sertleşmesiyle günlük ihracatının 1 milyon varilin altına ineceği öngörülüyor.

OPEC üyelerinin gönüllü veya gönülsüz kesintileri nedeniyle petrolün varil fiyatı 72 dolara kadar çıktığı ve Venezuela ile Libya krizinin patlak verdiği bu dönemde, böylesi bir yaptırımın fiyatların daha da yükselmesine sebep olacağı düşünülüyor.

Buna karşılık ABD'nin Suudi Arabistan ile Birleşik Arap Emirlikleriyle bu konuda müzakereleri sürdürdüğü ifade ediliyor. İran petrolünün piyasa dışına çıkmasının yaratacağı olumsuzlukların giderilmesine yardımcı olmaları amaçlanıyor.

İran ihracatının yüzde 75'i etkilenecek

ABD’in küresel petrol fiyatlarında büyük bir yükselişin önüne geçme amacıyla muafiyet tanıdığı bu ülkeler İran'ın petrol ihracatı hacminin yüzde 75'ini oluşturuyordu.

Geçtiğimiz hafta İranlı mevkidaşı Cevad Zarif ile buluşan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "ABD'ye önümüzdeki süreçte de bu ambargoların yanlış olduğunu anlatmaya devam edeceğiz" demişti.

Türkiye, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunun (EPDK) verilerine göre 2017'de yıllık ham petrol ihtiyacının yüzde 44,6'sını İran'dan yaptığı ithalat ile karşıladı. İran'dan alınan ham petrolün Türkiye'nin toplam petrol ithalatındaki payı ise yüzde 26,9 olmuştu.

Kaynak : euronews
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...


Duymak ve Görmek İstedikleriniz için..
...................
FES TURİZM