BM ve Kızılay'a saldırıların ardında Esed var ! - VİDEO

10 Şubat 2014 23:28
BM ve Kızılay'a saldırıların ardında Esed var ! - VİDEO
Humus'ta gerçekleşen komplo belgeler ile netliğe kavuştu.
Geçtiğimiz günlerde Humus şehrinde BM araçlarına ve Kızılay yardım merkezlerine karşı gerçekleştirilen, akabinide birçok sivilin yaşamını yitirdiği saldırıların kaynağının muhalif grupların olmadığı kanıtlandı.'Suriye Devrimi Genel Komisyonu'  topladığı görsel ve resmi açklamar ile saldırıların arkasında Esed yanlısı milislerin olduğunu vurguladı.
Komisyonun geniş açıklamasını sizler için Türkçe'ye çevirdik.
Dikkat ! Video ve resimler şiddet içeriklidir
''Suriye Devrimi Genel Komisyonu - Medya ekibi
2 gün içinde (8/2/2014 ve 9/2/2014) rejime ait havan topları ile en az 11 sivil/ÖSO askeri şehit edildi.
Suriye/Humus
8/2/2014 tarihinde akşamüstü civarı Eski Humus’a yardım ulaştırmak amacıyla giriş yapan BM ve Kızılay yardım konvoyunu hedefleyen rejim güçlerinin bombardımanı ile en az 5 sivil/ÖSO askeri şehit edildi. Şehitler arasında “Atba El Resul tugayı” (Hz. Muhammed’in takipçileri tugayı) lideri Ebu Muhammed Buhlak da vardı. Havan bombası, Kızılay’ın Facebook sayfasında (https://www.facebook.com/SARC.homs.branch) bildirildiğine göre aralarında bir Kızılay gönüllüsü olmak üzere 20 kadar sivil/ÖSO askerinin yaralanmasına yol açtı.
Tahliye alanındaki BM araçlarının yanı başına düşen havanları gösteren birçok video ve fotoğraf, dün aktivistler tarafından yüklendi. Ayrıca, akşamüstü civarı BM ve Kızılay konvoyunu hedef alan bombardımandan sonra, kuşatma altındaki Eski semtlere giden yardım konvoyunu hedef alan havanlardan dolayı yaralananlardan birkaçını gösteren daha fazla video yüklendi.
Dün yüklenen en önemli videolardan bazıları şunlardır:
* Videoda rejim güçlerinin hedef aldığı güzergahta bulunan BM araçları ve yaralı sivillerin taşındığı an gösterilmektedir:
* Videolarda yardım konvoyu hedef alındıktan sonraki anlar gösterilmektedir; yaralılar, BM araçları, BM personeli ve Kızılay personeli videoda görülmektedir:
* Yaralılardan biri: Aktivist Ebu Luay:
Facebook’ta ki rejim yanlısı aktivistler tarafından hazırlanan rejim yanlısı sayfalara göre bombardıman, Humus şehri yakınındaki Vadi Al Thahab bölgesinde rejim için çalışan rejim güçleri ve sivil komiteler tarafından gerçekleştirildi. Akrameh Haber Ağı dünkü Facebook gönderilerinden birinde şöyle bir bildirimde bulundu: “Şimdi 2 saattir Vadi Al Thahab’dan Eski Humus’a doğru atılan bombaların sesi duyuyorum.” Henüz bu haberi teyit edebilmiş değiliz.
9/2/2014 tarihinde öğle saatlerinde rejim güçleri, Birleşmiş Milletler personeli ve Kızılay’ın bölgede bulunması nedeniyle tekrar ateşkesi bozdu ve El Karabe bölgesindeki havan bombalarını, sivillerin tahliye için toplandığı ve girişi için yardımların hazırlandığı bölgeye attı ve 6’sının ismi teyit edilen 7 sivilin/ÖSO askerinin şehit olmasına yol açtı. Teyit edilen isimler ise şunlardır:
-Şehit Abdul Aziz El Da’es
-Şehit Yahya El Recep
-Şehit Muhammed Nuer Elvan
-Şehit Tamer El Übeyd
-Şehit Naser Mendu
-Şehit Abdul Mu’een Mahbani
* Şehit Abdul Aziz El Da’es ve Naser Mendu’nun fotoğrafı:
1623605_715416428489879_998377241_n.jpg
* Şehit Yahya El Recep:
*Şehit Tamer El Übeyd:
* Şehitlerin 5’i ile ilgili video:
* ÖNEMLİ: Videoda BM araçlarına doğru yürürken bir havan bombası, yakınlarındaki binaların sağ tarafına düştüğünde koşan ve dehşete kapılan siviller gösterilmektedir:
*Videoda patlama seslerinin etkisi ile BM araçlarına doğru korku içinde koşan siviller gösterilmektedir:
*Videoda bombardımanda yaralanan siviller/ÖSO askerleri gösterilmektedir:
* Videoda ÖSO askerleri sivilleri tahliye etmeye hazırlandığı anda olan büyük patlama sesleri duyulmaktadır:
Aktivistlere ve Kızılay-Humus şubesinin sayfasına göre çoğu kadın ve çocuklardan oluşan siviller, kuşatma altındaki bölgelerden tahliye edildi.
Haber aldığımız anda bu rapordaki bilgileri güncelleyeceğiz.''
Kaynak: Özgür Suriye Haber Ajansı
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...


Duymak ve Görmek İstedikleriniz için..
...................
FES TURİZM