13 NİSAN SALI GÜNÜ 1 RAMAZAN'DIR..

RAMAZAN 12 Nisan 2021 19:18
Videoyu Aç 13 NİSAN SALI GÜNÜ 1 RAMAZAN'DIR..

Dün itibarı ile Suudi Arabistan'dan yayılan bazı haberler Rü'yet-i Hilal konusunda ümmetin ihtilaf etmesine neden oldu. Ortaya atılan iddialar üzerine yaptığımız araştırmalar neticesinde Ramazan başlangıcının 13 Nisan Salı günü olduğuna dair şüphe kalmadığı kanaati hasıl olmuştur.

İSLAM MEDYA HABER MERKEZİ-  Bilindiği üzere Ramazan ayının başlangıcı, ve bayramların sübutu rü'yet-i hilal ile yani hilall'in görülmesi ile gerçekleşir. Her yıl olduğu gibi bu yıl da Ramazan ayının tesbiti içn dünya'nın çeşitli bölgelerinde hilali gözetleyen ülkelerden ve bu konuyu kendilerine görev addetmiş müslümanlardan haber beklemiştik. Eğer Ramazan hilali Dünya'da herhangi bir yerden görülmüş olsaydı bunu haber olarak paylaşır okurlarmızı bilgilendirirdik.  Ancak bugün29 Şaban olduğu için ve hilal de hiçbir yerde görülmediği için hadisi şeriflerin işareti üzere Şaban 30'a tamamlanmış olmakta ve 13 Nisan Salı gününün Ramazan ayınn ilk günü olduğu sabit olmaktadır.

Gelelim iddialara..

Dün geceden itibaren bazı sosyal medya hesaplarından bugünün yani 12 Nisan'ın 29 Şaban değil de 28 Şaban olduğu iddia edilmekte ve eğer yarın da hilal görülmezse 13nisan çarşamba gününün 1 Ramazan olacağı iddia edilmekteydi..

Sözkonusu iddia sahiplerine soruyoruz Madem Şaban hilali yanlış tespit edildi. Peki neden bunu açıklamak için son gün beklendi? Kaldı ki şaban hilalinin ortalarında iken hilalin büyüklüğü gün gün anlaşılabilmektedir. 

Rü'yet-i Hilal meselesini sulandırmaya ve ümmet bütünlüğüne zarar vermeye hiçkimsenin hakkı yoktur. 

- Suudi Arabistan
Suudi Arabistan Yüksek Mahkemesi twitter'dan yaptığı paylaşımda 13 Nisan Salı gününün Ramazanın ilk günü olduğunu ilan etti.

- Katar
Katar Vakıflar Bakanlığı, bu akşam hilalin görülmediğini, bu nedenle ramazanın salı günü başlayacağını açıkladı.

-Tunus
Tunus Müftüsü Osman Battıh de ülkede ramazanın salı günü başlayacağını duyurdu.

- Kuveyt
Kuveyt Şeri İzleme Heyeti tarafından yapılan açıklamada ise hilalin bu akşam görülmemesi nedeniyle pazartesi gününün şaban ayının son günü olduğu aktarıldı.

- Irak
Irak Sünni Vakfından yapılan yazılı açıklamada, "Pazar akşamı ramazan hilali görülmemiştir. Şaban ayının pazartesi sona ermesi nedeniyle salı ramazan ayının ilk günü olacaktır." ifadelerine yer verildi.

- Lübnan
Lübnan'da Sünnilerin dini mercii olarak bilinen Fetva Kurulundan yapılan açıklamada, şaban ayının son gününün yarın olduğu ve ramazan ayının salı günü başlayacağı bildirildi.

- Mısır
Mısır Fetva Kurumundan yapılan açıklamada, salı günü ramazanın ilk günü olarak ilan edildi.

- Yemen
Yemen Vakıflar Bakanlığı sosyal medya hesabından yaptığı yazılı açıklamada, ramazan hilalinin bu akşam görülmediği ve yarın yeniden gözlem yapılacağı kaydedildi.


Yarın Ramazan ayının ilk günüdür. Bu vesile ile Ümmet-i Muhammed'in (s.av) Mübarek Ramazan ayını tebrik ediyor hayırlara vesile olmasını niyaz ediyoruz.

İSLAM MEDYA 
Eitoryal Ekibi
Kaynak : İslam Medya
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...Paragraf Soru Bankası

MD DİJİTAL