​Irak'taki Tahran destekli gruplar mal varlıklarını İran'a kaçırıyor

IRAK 27 Temmuz 2019 11:09
Videoyu Aç ​Irak'taki Tahran destekli gruplar mal varlıklarını İran'a kaçırıyor

Iraklı kaynaklar, ABD’nin Tahran destekli Haşdi Şabi komutanlarını yaptırım listesine almasının ardından Devrim Muhafızları Ordusu ile bağlantılı Iraklı çevrelerin mal varlıklarını İran’a kaçırdıklarını bildirdi.

ABD Hazine Bakanlığı, insan hakları ihlali ve yolsuzluk gerekçesiyle Haşdi Şabi komutanlarından Reyyan El-Keldani ve Vaad Kaddo ile eski Salahaddin Valisi Ahmed el-Cuburi ve eski Musul Valisi Nevfel el-Akub hakkında yaptırım kararı alındığını geçtiğimiz Perşembe günü duyurmuştu.

Şarku’l Avsat’a konuşan ve konuyla doğrudan bilgisi olan bir kaynağa göre, İran ile bağlantılı bazı Iraklı çevreler ABD’nin olası yaptırımlarından çekindiği için bu günlerde mal varlıklarını İran’daki çeşitli bankalarına aktarmak için yoğun bir çaba sarf ediyor.

İsminin açıklanmasını istemeyen kaynak, “Konunun ciddiyeti göz önüne alındığında, İran destekli kişiler, son yıllarda Iraklı makamlardan baskı ve şantaj yoluyla aldığı ve çoğu kâğıt üzerindeki ihalelerden elde ettiği muazzam gelirler için endişelenmeye başladı. Söz konusu çevreler Musul ve Basra’da petrol kaçakçılığından da büyük gelirler elde etti” dedi.


Kaynak açıklamasının devamında, şunları kaydetti;

“Söz konusu şahısların birçoğu, artık ABD’nin hedefinde olduklarını ve bu yaptırımların kapsamının genişleyeceğinin farkındalar. İran’ı, mal varlıklarını ABD yaptırımlarından koruyabilecek tek ülke olarak görüyorlar. Bu paraların dışarı çıkarılmasında çeşitli yollara başvuruyorlar. Resmi bankalar üzerinden paraların aktarılması mümkün olmadığı için başvurulan yollardan biri de kara sınırı. Musullu dört kişinin (Ahmed el-Cuburi Musul’un Şarkat ilçesinde doğdu) ABD yaptırım listesine alınması, Irak’ta ABD ve İran arasında yeni bir oyunun başladığını gösteriyor. Amerikalılar, hem IŞİD ile mücadele sırasında hem sonrasında Musul’un giderek artan bir şekilde İran’ın etkisi altına girmeye başladığının farkında.”

Musul’da geçtiğimiz perşembe günü onlarca vatandaş ABD’nin 4 kişiye yönelik yaptırım kararının yanı sıra, Irak Başbakanı Adil Abdulmehdi’nin, Haşdi Şabi’ye bağlı 30. Tugay’ın Musul'a bağlı Sehl-i Ninova bölgesinden çıkması talimatını protesto etti.

Şarku’l Avsat’ın Iraklı güvenilir kaynaklardan edindiği bilgilere göre, Şii ve Sünni bölgelerde silahlı örgüt liderlerine ve siyasi yöneticilere uzanacak yeni ABD yaptırımlar yolda. Kaynaklara göre, ABD yaptırımlarının yaklaşık 76 kişiyi kapsaması bekleniyor.

Irak Merkez Bankası, Perşembe günü banka ve finans çevrelerine gönderdiği yazıda ‘uluslararası yaptırımlar’ listesine alınan 4 isim ile yapılan finansal işlemlerin kabul edilmeyeceğini bildirdi.

Merkez Bankası’nın yazısında, “Kurumunuzun 17.07.2019 tarihli uluslararası yaptırım listesine alınanların isimlerini bilmesi gerekir. Bu isimlerden kurumunuzla bir anlaşma veya banka hesabı olan varsa dondurulmuştur. Herhangi bir finansal veya banka işlemi engellenmiştir” denildi.

Merkez Bankası’nın gönderdiği yazıya rağmen Irak hükümeti yaptırımlar konusunda sessizliğini halen koruyor.

İsminin açıklanmasını istemeyen bir hükümet yetkilisi Şarku’l Avsat’a hükümet kanadından atılması beklenen adımlar hakkında bilgi verdi.

Kaynak, Iraklı makamların ABD Hazine Bakanlığı tarafından alınan yaptırım kararlarının incelenmesi amacıyla komisyon kurduğunu aktardı.

Kaynak, “Konuyla ilgili hükümetin resmi açıklaması, komisyonun incelemelerini bitirmesinin ardından yapılacak. Ayrıca Irak Parlamentosu da aynı konunun takibi için başka bir komisyon kurdu” dedi.
Kaynak : Şarku'l Avsat
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...


Duymak ve Görmek İstedikleriniz için..
FES TURİZM