'Cumhurbaşkanına hakaret' davalarında rekor artış

GÜNDEM 9 Aralık 2018 13:00
Videoyu Aç 'Cumhurbaşkanına hakaret' davalarında rekor artış

Recep Tayyip Erdoğan’ın cumhurbaşkanı olmasından sonra "Cumhurbaşkanına hakaret" suçlamasıyla yargılananların sayısı binleri buluyor. Sadece 2017'de 20 bin 539 soruşturma başlatıldı, 6 bin 33 ceza davası açıldı.

DW Türkçe'den Burcu Karakaş'ın haberine göre, Türkiye'de, Recep Tayyip Erdoğan'ın cumhurbaşkanı olarak göreve başladığı 2014 yılından beri Türk Ceza Kanunu'nda yer alan "Cumhurbaşkanına hakaret" suçlamasıyla her yıl binlerce kişi yargılanıyor. "Cumhurbaşkanına hakaret" suçlamasıyla 2017 yılında başlatılan savcılık soruşturması 20 bin 539'u bulurken, ceza mahkemelerinde ise 6 bin 33 dava açıldı.

53 gazeteci Hükümlü

"Cumhurbaşkanına hakaret" konulu davalarda, gazeteciler de yargılanıyor. Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF) Türkiye Örgütü'nün verilerine göre, bugüne kadar 53 gazeteci hakkında mahkûmiyet kararı verildi. RSF Türkiye Temsilcisi Erol Önderoğlu, "Avrupa Birliği ve Venedik Komisyonu raporlarının 'Yürürlükten kaldırın' tavsiyelerine rağmen kaldırılmayan bu madde, Türkiye'de "otoriterliğin sembollerinden birisi" diyor.

Cumhurbaşkanına hakaret ettiği suçlamasıyla ceza alan gazetecilerden biri, Onur Erem… Erem'in, sol görüşlü BirGün gazetesinde 2015'te "Google da biliyor: Hırsız, katil AKP ve Erdoğan" başlığıyla bir haberi yayımlandı. Haberde, arama motoru Google'da "hırsız" ve "katil" kelimeleri aratıldığında otomatik tamamlama özelliği ile Cumhurbaşkanı Erdoğan ve AKP'yi önerdiği yer alıyordu.

Gazeteci Erem, başlık ve haber içeriğinin hakaret kastı taşıdığı gerekçesiyle 11 ay 20 gün hapis cezasına çarptırıldı. Erem'e verilen ceza daha sonra 10 bin 500 lira para cezasına çevrildi.

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...


Duymak ve Görmek İstedikleriniz için..
FES TURİZM