Yazı Detayı
09 Eylül 2016 - Cuma 09:07
 
MUHABBETULLAH
Derya Şüheda Terzi
 
 

 Hüznün mevsimlerinden, ümidim mevsimine geçiş serüvenidir sevmek. Sevdi mi insan yokuşlar inişlere geçmekte. Sevdi mi acısı bile tat verir insana, ne gelirse gelsin ondan hep hoş karşılamak düşer gönüle.

Sevgi bir şifa kaynağıdır.

Fani sevgilinin gözlerinde gönlün dinginliği erişilir. Ya muhabbetullaha gönül bağlamak, ruhun huzuru erişimin tam ifadesidir. " Hz Enes (R.A.) bildiriyor; Hz Peygamber (s.a.v.) şöyle buyurmuştur: Sizden biri, beni, babasından, evladından ve bütün insanlardan daha çok sevmedikçe iman etmiş sayılmaz" buradaki Sevginin özür sevgiliyi kendinden çok sevmekte saklı.

Muhabbet bağında halleşmek istiyorsan muhabbeti seveceksin ve muhabbet duyduğunu kendi egondan önde tutacaksın. "Hilkatin en yüksek gayesi ve fıtratın en yücesi neticesi iman-ı billahtır ve insaniyetin en Âli mertebesi ve beşeriyetin en büyük makamı, iman-ı billah içindeki muhabbetullahtır. Ve ruh-u beşer için el halis sürur ve kalb-i insan için en safi Sevinç, o muhabbetullah içindeki lezzet-i ruhaniyedir." Gönül fıtratın gereği sevmek ve sevilmek ister. O ulvi neticenin sonunda huzur makamlarında sonsuzluğa doğru yol almak...

Mecazi sevgi kalbi kin, nefret gibi duygulardan arındırıp vefa ve fedakarlık iklimlerinde nevbahara ulaşmanın bir yoludur. Mecazi sevgi gönlün mürebbiyesidir. Faniden arındırıp bakiye ulaşmak için köprü mahiyetindedir, köprüde takılıp kalanlar deryanın ötesine geçip ora da enginleşemeyenlerdir. Oraya geçip muhabbetullaha ulaşanlara olumsuzluk savaşlarının hiç bir yenilgisi uğramaz. O hep sevginin ahengiyle akıp gitmektedir. Bütün muhabbetler ve sevgiler bir noktada tıkanır. Tıkanmayan ve derinleştikçe enginleşen tek muhabbet muhabbetullahtır. onun deryasına dalanlara ırmaklar, dereler yavan gelirl...

Allah'a iman O'nu tanımayı gerektiriyor, O'nu tanıdıkça da sevmeyi.

Tanımadığını sevemediği gibi ne kadar da inanabilir. Tanıdıkça sever sevdikçe huzura erer ve sevmenin lezzetini iliklerine kadar hisseder. O'nun için sever dağı, toprağı, yaratılan ne varsa onun için yaşar varlığı onunla mana kazanır, Onun için sevdiği gibi Onun için yenilmesi gereken yerer, sevilmemesi gerekeni de sevmez. Sevginin bütünleşmiş halidir bu. Muhabbetullah Allah Teala'nın ve cemalini İdrak ve takdir oranında kalpte oluşan ilahi bir nurdur. Bütün fanilerden arındırır. Bu deruni sevgiden, muhabbetten insan ruhu tüm kader ve hüzünlerden halas olur. Safi. neşe, mutluluk ve huzura kavuşur. İnsan ruhunu, aklını, düşüncesini, gönlünü erdeme ve hakikate ulaştıran sebepler neticesini en sağlama bağlayan bir güçtür.

Gönlüm gezdi diyar diyar 
Bulamadı gayri senden başka bir yar
Ruh-u beşer derinlik arar
Arar da sonunda bulur sende karar
Gönlü huzura erdirmeyen muhabbet neye yarar
Huzur da muhabbette sendeymiş
Baktım da senden gayrı her şey ziyan

 
Etiketler: MUHABBETULLAH,
Yorumlar
Haber Yazılımı