301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Yazı Detayı
06 Aralık 2017 - Çarşamba 14:07
 
Kudüs, Müslümanların İlk Kıblesidir ve Esareti Mutlaka Bir Gün Bitecektir
Aziz Terzi
 
 

İslam Ümmeti olarak birçok problemle uğraşıyoruz. Amerikan Başkanı Trump’ın Kudüs’ü gasıp Yahudi varlığı İsrail’in başkenti olarak tanımayı düşündüğünü açıklaması ile uğraştığımız birçok problemin yanında Kudüs gibi bir problemimiz/yaramız olduğunu da tekrar hatırladık Ümmet olarak…

 

Evet, Allah azze ve celle’nin “Kulunu, kendisine birtakım ayetlerimizi göstermek için bir gece Mescidi Haram'dan çevresini mübarek kıldığımız Mescidi Aksa'ya yürütenin şanı pek yücedir." (İsra, 17/1)  dediği topraklar yarım asırdan fazla bir süredir, gasıp Siyonist İsrail tarafından işgal edilmiş durumda. Ve her geçen gün boyunca İslam Ümmeti olarak, fikren batılı kâfirlerin çözümlerine yaklaşıyoruz, her geçen gün sınırlarımız onların lehine azalıyor, mevzi kaybediyoruz.

 

Ümmetin liderliğini Hz. Ömer “… bu iş zor ve sorunlu bir iştir ve bir evden bir kurban yeter” diyerek tanımlamakla ne kadar doğru ve isabetli bir tarif getirdi. Bunu bir yere not edin. Az sonra ne demek istediğimi anlayanlar mutlaka çıkacaktır.

 

İslam İşbirliği Teşkilatı 1969 yılında kurulmuş 57 ülkenin oluşturduğu bir organizasyon ve 48 yıldır İslam ümmetinin hiçbir problemine çözüm üretememiş, yapısı itibari ile de çözüm üretmesi mümkün olmayan bir yapı. Çünkü alınan kararların hiçbir bağlayıcılık yönü bulunmamaktadır. Bunun bir çözüm yolu olarak gösterilmesinin ve yaşanan gerçeklerle ne kadar örtüştüğünün muhasebesini de Ümmet olarak bizler yapmak zorundayız.

 

Peki, ABD Başkanı Trump’un Kudüs’ü gasıp Yahudi varlığı İsrail’in başkenti olarak tanımasının Ortadoğu barış(!) Sürecini sekteye uğratacağı sözüne ne demeli. Ortadoğu’da nasıl bir barış süreci yaşanıyor? Biri bana buradaki barış süreci anlatmalı!

 

İsrail Kudüs’ü zaten doğal başkenti olarak görüyor. Eğer Kudüs bizim kırmızıçizgimizse diplomatik ilişkilerin askıya alınması için gerekçe zaten neşvünema etmiştir. Burada bir soru daha var.  Amerika, İsrail’in başkentini olarak Kudüs’ü tanımasın halinde biz neden sadece İsrail’le diplomatik ilişkilerin kesilebileceğini ilan ediyoruz? Asıl diplomatik ilişkileri askıya alınması geren Amerika’nın bizatihi kendisi olmuyor mu?

 

Velhasıl, Kudüs, Müslümanların ilk kıblesidir ve esareti mutlaka bir gün bitecektir. Bugün, İslâm’ın ilk kıblesi ve Müslümanların kutsal beldesi mübarek Filistin topraklarının kurtuluşu İslam Ümmetinin siyasi, ekonomik, beşeri, askeri güçlerinin birleştirmesi ile mümkün olacaktır. Bunun yolu ise Râşidî Hilâfetin ikame edilmesidir.

 

Son söz olarak “Hz. Ömer”…

 
Etiketler: Kudüs,, Müslümanların, İlk, Kıblesidir, ve, Esareti, Mutlaka, Bir, Gün, Bitecektir,
Yorumlar
Haber Yazılımı