Yazı Detayı
27 Eylül 2017 - Çarşamba 10:15
 
Bir Sonraki Dönemi Görebilmek
Aziz Terzi
 
 

İnsanları aldıkları kararlarda yanılgıya düşüren sebeplerin başında etrafında dönüp duran olayları okuyamaması gelir. Tabi ki burada bir seçenekten bahsediyorum. Sizler için doğru kararlar almak bir seçenek değilse, hatta şunu da söylemeliyim, sizler başkalarının aldıkları kararları bekliyorsanız, benim yazdıklarım sizi fazlaca ilgilendirmiyor olabilir. Bu yüzden benim size tavsiyem bu yazı ile zaman kaybetmeyin.

 

Bu yazıyı okumayı seçenlerle beraber yazıma devam edeyim.

 

Herhalde, şimdi bu meseleyi önemseyenlerle baş başa kaldım.

 

Elimizin altında kristal bir küre yok, zaten bir sonraki dönemi görmek için buna ihtiyacımızda yok. Doğru bir bakış açısı ve hali hazırdaki karineleri görebilmek bunun için yeterli.

 

Peki, olayları içinden çıkılmaz hale getiren, anlaşılmaz (!) gibi gösteren nedir? Aslında burada biraz düzeltme yapmamız gerekecek. Olayları içinden çıkılmaz ve anlaşılmaz hale getirmek isteyen birileri var mı? İşte meselenin asıl odaklanmamız gereken yeri burası. Bu nedenden dolayı az önce aktardığım doğru bir bakış açısı, hali hazırdaki karineleri görebilme becerisinin yanında ‘yanıltıcıları’ olaylardan ayıklama çabasını da eklememiz gerekecek.

 

Bir Sonraki Dönemi Görebilmek ile Kurgulamak Arasında…

 

Bir sonraki dönemi kurgulama çabası aslında, bir sonraki dönemi görebilmeyi gerektirir. Kurgulamak isteyenler, bir sonraki dönemin kendi kontrollerinde olmayacağını gördüklerinde olayların etrafına yanıltıcılar koyarlar. Bu ise gerçeğin yani gelecek olanın insanlar tarafından görülmesini önleme ve insanların yanlış seçenekler etrafında kümelenmesini sağlayarak bir ‘kurgu’ ya ikna etme çabasıdır aslında. 

 

‘Kurgu’nun Kendini Gerçekleştirmesi

 

İşte tam da bu noktada benim dönemsel gerçeklikler dediğim süreç devreye giriyor. Kurgucuların insanları ikna çabası olumlu neticelenince ‘kurgu’nun dönemsel bir gerçekliğe dönüştüğü süreci yaşamaya başlıyoruz. Bunun aslında basit bir nedeni var. İnsanlar, doğru bir bakış açısı ile karineleri okuyamıyorlar. Yanıltıcıları, karineler olarak değerlendirmeye başlıyorlar. Ve kurgucuların, öngörülerine uygun davranışlar geliştiriyorlar. İşte bu basit ve anlaşılabilir sürecin ortaya çıkardığı durum ise ‘kurgu’nun kendini gerçekleştirmesi ve dönemsel bir gerçekliğe dönüşmesidir.

 

Dönemsel Gerçekliklerin Ömrü

 

Dönemsel gerçekliklerin yani kurgucuların oluşturduğu suni gerçekliklerin etkinliği ne zamana kadar sürer? Bunun için belirli bir tarih vermek yanıltıcı olur. Bu süre uzun veya kısa olabilir. Buradaki etkin unsur, insanların/toplumların doğru bir bakış açısı ile yanıltıcılardan uzak, karineleri değerlendirmeye başlamasıdır. İşte dönemsel gerçekliklerin ömrü de bu idrakin gerçekleşme süresi kadardır. Bu süreyi insanların/toplumların kendi dinamikleri belirleyecektir.

 

‘Dönemsel Gerçeklik’ ten Sonra…

 

Az önce aktardığım gibi dönemsel gerçekliklerin süresi insanların/toplumların kendi dinamikleri tarafından belirlenecektir. Peki, dönemsel gerçekliklerden sonra ortaya ne çıkacak? İşte burası dikkatle izlenmesi ve düşünülmesi gereken bir nokta. Toplumların/ümmetlerin billurlaşmış aslı dinamikleri kendini gerçekliğini oluşturacaktır. Bu kaçınılmaz ve geri dönülmez bir süreci ifade eder.

 

Bir Tehlike…

 

Fakat bu o kadar da kolay bir gidişatı ifade etmez. Her ne kadar toplumların/ümmetlerin aslı dinamikleri gidişatı yeniden inşa etme gücünü kendi içinde barındırsa da, burada bir tehlike vardır. Bu tehlike, dönemsel gerçekliğin yerini başka bir dönemsel gerçekliğe bırakması ve bunun döngüsel bir hal almasıdır.

 

Bu gidişatın döngüsel bir hal almasını engelleyecek yegâne faktör, yine toplumların/ümmetlerin asli dinamiklerinin toplumsal hafızada billurlaşması olacaktır.

 

Yeni bir dönem kurgulanıyor. Bunu okuyabilmemiz lazım…

 

Az önce ifade ettiğim gibi toplumların/ümmetlerin dönemsel gerçekliklere teslim olmaması gerekir. Sağlıklı düşünen bir toplum/ümmet olarak kurgulara teslim olmamalı ve asli dinamiğimiz olan İslami çözümler üzerinde gerekli toplumsal gücü oluşturarak bu kurgu zincirini kırmalıyız.

 

Fikri ve siyasi coğrafyamıza böyle bir bakış açısıyla yaklaştığımızda dönemsel gerçekliklere teslim olmama noktasında bir adım atmış olacağız.

 

Bu da bize düşünmek kadar uzak…

 

 

Aziz Terzi

m.azizterzi@gmail.com

 

 
Etiketler: Bir, Sonraki, Dönemi, Görebilmek,
Yorumlar
Haber Yazılımı