Haber Detayı
13 Eylül 2015 - Pazar 17:41
 
Yahudi işgalci yanlışlıkla Müslümanların arasına düşerse (Video
Yahudi işgalci yanlışlıkla Müslümanların arasına düşerse (Video) Müslümanlar için büyük önem taşıyan Mescid-i Aksa Camii'nin etrafında bugün saldırı düzenlendi. Öte yandan bir Yahudi yerleşimci kaçtığı sırada Müslümanların arasına rast gelince Müslümanlar tarafından saldırıya uğradı.
Dünya Haberi
Yahudi işgalci yanlışlıkla Müslümanların arasına düşerse (Video

Yahudi yerlerşimcilerin Aksa'ya alınmasını protesto eden ve içeri girmek isteyen Filistinlilere, askerlerin ses bombası, göz yaşartıcı gaz ve plastik mermi ile müdahale etmesi sonucu aralarında kadınların da bulunduğu çok sayıda kişi yaralandı.
 

Yaralanan Filistinliler çevredeki sağlık ekipleri tarafından sedyelerle Aksa'nın içerisindeki revire taşındı. İsrail askerleri olayları görüntülemek isteyen bazı gazetecileri de darp etti.

FİLİSTİNLİLER SALDIRILARA KARŞI KOYMAYA ÇALIŞTI

Aksa avlusunun kapılarında toplanan Filistinliler, "Canımız kanımız sana feda olsun ey Aksa", "Ey Muhammed, ümmetin seni terk etmedi" ve "Kuran düsturumuz, cihad yolumuz" şeklinde sloganlar atarak İsrail askerlerinin saldırılarına karşı koymaya çalıştı.

İÇERİ GAZ SIKTILAR

Öte yandan görgü tanıklarından edinilen bilgiye göre, sabahın erken saatlerinde Aksa'nın avlusuna giren onlarca İsrail askeri, geceden camide kalan Filistinli cemaate müdahale ederek dışarı çıkardı. Kıble Mescidi'nin kapısını kilitleyen askerler, mescidin içine de göz yaşartıcı gaz attı.

Mescid-i Aksa Vakfı yetkililerinden edinilen bilgiye göre, 40 Yahudi yerleşimci polis korumasında Aksa'nın avlusuna alındı. Geçen yıl da İsrail yönetimi "Roş Aşana" nedeniyle Mescid-i Aksa'ya girişlere sınırlama koymuştu. Bazı aşırı Yahudi grupların tatil sırasında Aksa'ya topluca girme yönündeki çağrıları Filistinlilerle, İsrail askerlerini karşı karşıya getirmişti.

SIK SIK GERGİNLİK YAŞANIYOR

Kudüs'te Yahudi yerleşimciler, asker veya polis eşliğinde sık sık Mescid-i Aksa'ya baskın düzenleyerek cami cemaatini ve eğitim gören öğrencileri taciz ediyor. Müslümanların karşı çıktığı bu tür ihlaller nedeniyle Mescid-i Aksa'da sık sık gerginlik yaşanıyor.

İsrail, bu gerekçelerle zaman zaman Filistinlilerin Aksa'ya girişini kısıtlıyor. Kudüs'te bulunan Mescid-i Aksa Müslümanların ilk kıblesi özelliğini taşıyor.

1967'DEN BERİ İŞGAL ALTINDA

Yahudiler, içerisinde Kıble Mescidi ile Kubbetu's Sahra Camisi'nin yanı sıra müze, medreseler ve büyük avlunun bulunduğu Mescid-i Aksa Külliyesi altında, Süleyman Mabedi kalıntılarının bulunduğunu iddia ediyor. İsrail, içerisinde Mescid-i Aksa külliyesinin de bulunduğu Doğu Kudüs'ü 1967'den beri işgal altında tutuyor.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Yahudi, işgalci, yanlışlıkla, Müslümanların, arasına, düşerse, (Video,
Haber Videosu
https://www.facebook.com/ISLAHHABER1/videos/1620498074865349/
Yorumlar
Haber Yazılımı