Haber Detayı
10 Ocak 2015 - Cumartesi 15:13
 
TÜRKİYE'DEKİ MUHACİRLER YABANCILAR ŞUBESİ'NDE BASIN AÇIKLAMASI YAPTI
Bir grup sivil toplum kuruluşu,bugün (11 ocak) saat 11'de İstanbul Kumkapı Yabancılar Şube Müdürlüğü önünde basın açıklaması yaparak seslerini duyurdu
Sivil Toplum Haberi
TÜRKİYE'DEKİ MUHACİRLER YABANCILAR ŞUBESİ'NDE BASIN AÇIKLAMASI YAPTI

İstanbul'da faaliyet gösteren bazı sivil toplum kuruluşları; bugün (11 ocak) saat 11.00'da Kumkapı Yabancılar Şube Müdürlüğü önünde basın açıklaması yaptı. 
 

Onbinlerce Türkistanlı; kardeş ülke diyerek geldikleri Türkiye'de zulüm görmeye devam ediyorlar. Binlerce Özbek, Kırgız, Tacik, Tatar ve Uygur, yıllardır Türkiye'de kaçak olarak yaşıyorlar. Suriyeli kardeşlerimize verilen hakların hiç biri bu muhacirlere verilmiyor. Bu kişilerden yakalananlar aylarca kötü şartlardaki yabancılar şubelerinde tutuluyorlar ve 3. bir ülkeye gitmeye zorlanıyorlar.

 

İstanbul, Hatay, Niğde, Adana, Kırklareri, Gaziantep ve daha bir çok ilde onlarca muhacir kardeşimiz kötü koşullar altında yabancılar şubelerinde tutuluyorlar.
 

Son olarak 2 aydır Hatay'da tutulan Özbekistan asıllı 2 aile sınırdışı edilmek üzere Gaziantep'e gönderildiler. 
 

Türkiye tarihine baktığımız zaman temeli muhacir bir topluma dayandığını görürüz.. Orta Asya'dan gelen muhcirler; bu topraklara yerleşmiş ve bugünlere gelinmiştir. Şimdi aynı topraklardan gelen muhacir kardeşlerimize Türkiye topraklarını açmalı ve onlara yardımcı olmalıyız.
 

İkametgah, sağlık ve eğitim; muhacir kardeşlerimizin evrensel hukuk tarafından verilen temel haklarıdır.

Hükümet yetkililerinden; Türkistanlı muhacir kardeşlerimizi reel politika uğruna feda etmemelerini ve Suriyeli kardeşlerimize verilen hakların Türkistanlı mülteci kardeşlerimize de verilmesini talep ediyoruz.

 diyen Adalet Platformu, Türkistan Birliği, Mülteci Hakları Derneği üye ve gönüllüleri yaptıkları basın açıklamasının ardından sessizce dağıldı.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: TÜRKİYE'DEKİ, MUHACİRLER, YABANCILAR, ŞUBESİ'NDE, BASIN, AÇIKLAMASI, YAPT
Yorumlar
Haber Yazılımı