Haber Detayı
20 Kasım 2017 - Pazartesi 00:21
 
Suudi Arabistan Yemen'e ablukayı kaldırıyor!
Husilerin Riyad'a füze saldırısı sonrasında hava sahası ve limanlarını kapatan Suudi Arabistan yöneitmi, Yemen'de hali hazırda var olan kıtlığın 'tehlike' seviyelerine ulaşmasına sebep olmuştu. Uluslararası toplumun 'ablukayı kaldırın' çağrıları karşılık buldu!
Dünya Haberi
Suudi Arabistan Yemen'e ablukayı kaldırıyor!

Suudi Arabistan Krallığının Birleşmiş Milletlere Daimi Elçiliği'nin yaptığı açıklamada, "Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyonun Yemen'deki havaalanlarını ve limanları yeniden açmaya başlayacağını" açıkladı.

HUSİLER FÜZE ATMIŞTI

Husilerin, 4 Kasım'da Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'a yönelik füze saldırısı, koalisyon güçlerinin, Yemen'deki hava, deniz ve kara tüm sınır geçişlerinin kapatılmasını öngören kararı almasına yol açmış, Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon, söz konusu kararın, "İran'ın müttefiki Husilere, füze göndermesine mahal veren denetim prosedürlerindeki boşlukların ortadan kaldırılması" nedeniyle alındığını belirtilmişti.

BM UYARMIŞTI

Birleşmiş Milletler (BM) ve bazı uluslararası insani yardım kuruluşları, Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyonun, Yemen'deki havaalanları, limanlar ve kara sınırlarını kapatma kararından derin endişe duyulduğunu bildirmişti.

SUUDİ ARABİSTAN'IN HAMLESİ

Yemen meşru hükumeti'ne karşı ayaklanan Husi güçlerine karşı oluşturulan Suudi Arabistan liderliğindeki Arap koalisyonunda yer alan Birleşik Arap Emirliklerinin (BAE) desteklediği Hizam Emni milisleri Aden'in Zeyt limanının kontrolünü Yemen ordu güçlerinden almıştı. Mahalli kaynaklar, Hizam Emni milislerinin, Aden'in Bureyka mıntıkasındaki Zeyt limanının yönetimine ele geçirmek için Yemen ordusunun 4. Tugayına bağlı Zeyt limanı muhafızlarına saldırdı. Çıkan çatışmada Apaçi helikopterlerinin de kullanıldığı belirtildi. Aden'in el Bureyka bölgesindeki Zeyt limanının petrol nakli için kullanıldığı belirtilmişti.

RİYAD ve TAHRAN ARASINA SIKIŞMIŞ ÜLKE: YEMEN

'Arap baharı' ayaklanmaları sırasında 2011 yılında Ali Abdullah Salih'in 33 yıllık iktidarının devrildiği Yemen, o tarihten itibaren Suudi Arabistan ve İran'ın güç savaşı içerisinde olduğu bir bölge. Tahran'ın desteklediği milis gücü Husiler'in eylül 2014'te büyük bir ayaklanma başlattı ve başkent Sana dahil bir çok bölgeyi ele geçirdi. Bir süre geçici başkent ilan edilen Aden'de kalan Cumhurbaşkanı Abdrabbuh Mansur Hadi mart 2015'te Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'a sığındı. Hadi'ye destek veren Riyad yönetimi ise oluşturduğu uluslararası koalisyon ile aynı tarihte Yemen'de hava operasyonlarına başladı.

SON KATLİAMLAR

Her iki tarafında sivillerin yaşamını güçleştiren ve ölümlere sebep olan saldırılarında son olarak Suudi Arabistan koalisyonu yaptığı hava saldırısında bir oteli vurdu. Bu saldırıda 60'dan fazla sivilin öldüğü bilinirken, İran destekli Husiler ise Husiler ve sahada ittifak kurduğu devrik Cumhurbaşkanı Ali Abdullah Salih yanlısı güçler Hudeyde kentindeki bir hapishanede alıkoydukları kişilerin üzerine ateş açmıştı.

Kaynak : Timetürk
Kaynak: Editör:
Etiketler: Suudi, Arabistan, Yemen'e, ablukayı, kaldırıyor!,
Yorumlar
Haber Yazılımı