Haber Detayı
27 Ekim 2014 - Pazartesi 17:44
 
Şenocak'tan İslamoğlu'na: Ulemaya iftira etme kardeşim
İhsan Şenocak bu haftaki Hadis sohbetinden Mustafa İslamoğlu'nun, "Ahmed b. Hanbel, Hadis kitabı Müsned'ten zalim devlet başkanları ile alakalı hadislerin tamamını çıkarmıştır. Bu durum hadislerin vahiy olamayacağının kanıtıdır." şeklindeki iddialarına cevap verdi.
Sivil Toplum Haberi
Şenocak'tan İslamoğlu'na: Ulemaya iftira etme kardeşim

İhsan Hoca sohbette 51 ciltten oluşan Müsned’ten zalim sultanlara itaat edilmemesi ile alakalı hadislerin bir kısmını numarasını vererek okudu ve sonra da şöyle dedi: “Bunlara haber gönderdik, ulemayı aşağılamayın, onlara iftira etmeyin, siz böyle yapınca Kur’an-ı Kerim okumasını bilmeyenler, sizin sözünüzden hareketle Ehl-i Sünnet alimlerine hakaret ediyor. Geliniz bu ümmet nasıl elindeki kelepçeleri parçalar, yeniden Üsküp’ten Patani’ye kadar yekvücut olur onu anlatalım, gençliğe ulema ile hesaplaşmayı değil, ümmeti kurtarmayı hedef olarak gösterelim. Ama buna yaklaşmadılar. Ömrü zalim sultanlara karşı direnişle geçen Ahmed b. Hanbel’e bu iftirayı atarak onu itibarsızlaştırmaya teşebbüs ettiler.”


İhsan Hoca, Ahmed b Hanbel’in Müsned’indezalim sultanlara itaat edilmemesine dair çoksayıda hadis olmasına rağmen İslamoğlu’nun Ahmed b. Hanbel’inbunları çıkardığını söylemesine dair de şunları söyledi: “İslamoğlu Kardeşimiz ya Müsned’i hiç okumadan Ahmed b. Hanbel’e iftira ediyor ya okuyor ama yeteri derecede ilmi altyapısı olmadığından bu hadisleri anlayamıyor ya da birileri adına çalıştığından dolayı anlamasına rağmen çarpıtıyor. Avam nazarında Ehl-i Sünnet ulemasını zalimlerin payandası gibi göstererek onları itibarsızlaştırıyor.”. İhsan Hoca’nın Müsned’in ciltlerini kameraya göstererek yaptığı bu açıklama karşısında İslamoğlu’nun hatasından dönüp-dönmeyeceği merak ediliyor.

İşte İhsan Hoca’nın Hadis dersinde ki o bölüm:

Kaynak: (Islah Haber) - Islahhaber.NET Editör:
Etiketler: Şenocak'tan, İslamoğlu'na:, Ulemaya, iftira, etme, kardeşim,
Haber Videosu
Yorumlar
Haber Yazılımı