Haber Detayı
27 Ocak 2015 - Salı 12:31
 
Plakası kapatılan otobüsler mültecileri nereye götürüyor?
İstanbul Kumkapı Yabancılar Şubesi'nde tutulan mülteciler, İstanbul Emniyet Müdürlüğü Yabancılar Şubesi tarafından avukatlara bilgi verilmeden, bilinmeyen bir yere götürülüyorlar.
Gündem Haberi
Plakası kapatılan otobüsler mültecileri nereye götürüyor?

Son yıllarda mültecilere yapılan hukuksuz muameleler ile gündeme gelen Kumkapı Yabancılar Şube'sinde; yeni bir skandala daha imza atıldı. 

Yabancı Şube'de kalan mülteciler, plakası kapatılan otobüslerle taşınmaya başlandılar. Mültecilerin Türkiye'de yaşan ailelerine ve avukatlarına hiç bir haber verilmedi. Olayı öğrenen ve bilgi almak için Kumkapı Yabancılar Şube'sine giden avukatlar zorla dışarı çıkartıldılar ve hiç bir bilgi verilmedi. Polisler sadece kendilerine verilen talimatı uyguladıklarını söylediler. 

Gönderilenler arasında yaşı oldukça küçük olan çocukların ve kadınların da olduğu öğrenilirken mültecilerin hangi gerekçeyle Kumkapı'dan çıkarıldıkları bilinmiyor.
Toplam 70 mültecinin Gaziantep, Aydın ve İzmir'e gönderileceği öne sürülürken Timetürk haber sitesi daha önce Gaziantep'e götürülen mültecilerin kanunsuz şekilde IŞİD'in kontrolündeki bölgeye gönderildiğini iddia etmişti. 

Gaziantep'e götürülen mültecilerden hiçbirisinin avukatlarla görüşmesine izin verilmezken avukatların Kumkapı'daki ısrarlı bekleyişi devam ediyor. 
Uluslararası Mülteci Hakları Derneği başkanı Av. Uğur Yıldırım; 250 kişilik kapisitesi olan Kumkapı Yabancılar Şube'sinde yaklaşık 600 mülteci bulunuyor, dedi.

Geçtiğimiz günlerde Muhacirler Platformu, Kumkapı Yabancılar Şubesi önünde bir basın açıklaması düzenlemişti.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Plakası, kapatılan, otobüsler, mültecileri, nereye, götürüyor?,
Yorumlar
Haber Yazılımı