Haber Detayı
08 Eylül 2018 - Cumartesi 00:48
 
OSMAN GEREM: ZORU BAŞARDIK ÇÜNKÜ BİRLİKTE HAREKET ETTİK
Adana Sivil İnisiyatif Meclisi (ASİM) Heyetinin ikinci durağı Şanlıurfa oldu. ASİM Heyeti ilk olarak Şanlıurfa Sivil Toplum Kuruluşları insani yardım Platformu Başkanı Osman Gerem ve Yönetim Kurulu üyeleri ile bir araya geldi.
Sivil Toplum Haberi
OSMAN GEREM:  ZORU BAŞARDIK ÇÜNKÜ BİRLİKTE HAREKET ETTİK

İSLAM MEDYA -  Adana Sivil İnisiyatif Meclisi (ASİM) Heyetinin ikinci durağı Şanlıurfa oldu. ASİM Heyeti ilk olarak Şanlıurfa Sivil Toplum Kuruluşları insani yardım Platformu Başkanı Osman Gerem ve Yönetim Kurulu üyeleri ile bir araya geldi. Ardından Hayrat Vakfı Şanlıurfa Temsilciliğini ziyaret eden ASİM heyeti Hayrat Yardım’ın yetimhane ve yurtlarını ziyaret edip yetkililerden bilgi aldı. ASİM Heyeti ayrıca Şanlıurfanın sevilen ilim adamlarından Molla Salih Turgut’u ziyaret edip dosya takdim ederek dua ve nasihatlerini aldı.

 

OSMAN GEREM:  ZORU BAŞARDIK ÇÜNKÜ BİRLİKTE HAREKET ETTİK

 

Yönetim Kurulu Üyeleri ile birlikte, ASİM Heyetini sıcak bir şekilde karşılayan Şanlıurfa STK  ve İnsani Yardım Platformu Başkanı Osman Gerem Şanlıurfa’da STK platformu çalışmalarına  başlangıçta yardım derneklerinin birleşmesi ile başladıkların,  ilk etapta 60 kişi ile başladıkları birlikteliklerinin çalışmalarında büyük zorluklar yaşadıklarını, ancak iş birliği ve dayanışma ruhu ile bütün zorlukların üstesinden geldiklerini ve şuan yaklaşık 150 STK ile birlikte çalıştıklarını ifade etti.

 

Başkan Gerem, Şanlıurfa STK ve İnsani Yardım Platformu olarak Yurtiçi ve yurt dışında gerçekleştirdikleri yardım çalışamaları hakkında da şunları söyledi: “Bizler Şanlıurfa’da el birliği ile yurdışında 479 tır yardım malzemesi, yurtiçinde ise 1486 tır gıda malzemesi dağıttık. Üçyüz Seksen Altı bin kişiye giyim yardımında bulunduk. Bu konuda aktif faalit halinde bir de mağazamız bulunmaktadır. Platform olarak Afrika’da da su kuyusu ve barınma hizmetleri yardımlarımıza ek olarak bugünlerde Kur’an-ı Kerim kampanyası başlatmış bulunuyoruz.  Zira yardım çalışmaları için gittiğimizde bizden en çok istenen şey ekmekten önce Kur’an-ı Kerim oluyordu. Ziyaret ettiğimiz derme çatma medreselerde çocukların bir Kur’an-ı Kerim’i bölerek sayfalara ayırmak sureti ile ders yapabildiklerine şahit olduk. Bu nedenle biz de platform olarak Kur’an-ı Kerim Kampanyası başlatmaya karar verdik.”

 

Şanlıurfa STK ve İnsani Yardım Platformu Başkanı Osman Gerem, ASİM’in birlikte hareket etme önerisini de takdirle karşıladıklarını ifade ederek kendilerinin bu konuda her türlü destek ve katılımı sağlayacaklarını ifade etti. Sivil Toplum Kuruluşlarının toplumda önemli misyonları olduğuna işaret eden Gerem Dünya’da ve ülkemizde yaşanan sorunlarla ilgili olarak da duyarlı olmak gerektiğini belirtti ve ‘Müslümanlar olarak Dünya’da denge unsuru olmamız lazım ki adaleti ayakta tutalım.” Dedi. Gerem siyasi iradenin toplumda önemli bir görev icra eden Sivil Toplum Kuruluşlarının görüşlerine hassasiyet göstermesini beklediklerine vurgu yaptı ve özellikle çıkartılacak kanuni düzenlemelerde toplumun inanç ve ahlak değerlerinin göz önünde bulundurulması gerektiğini söyledi.  “Benim samimiyetine inandığım için oy verdiğim insanların Kumarı ve Zinayı teşvik manasına gelebilecek yasalar çıkartmalarını anlayabilmekte zorlanıyoruz” diyen Gerem bu tarz yanlışlıkların biran önce düzeltilmesi için STK’ların yapıcı eleştiri ve önerilerini siyasi muhataplarına iletmelerinin önemine işaret ederek Platformların güçlerini birleştirerek ortak inisiyatif geliştirmelerinin önemine vurgu yaptı.

 

HAYRAT YARDIM ŞANLIURFA’DA KUTSAL EMANETLERE ÖZEN GÖSTERİYOR

 

ASİM Heyeti daha sonra Hayrat Yardım kuruluşuna bağlı gündüzlü ve yatılı Yetim Eğitim merkezi ve sosyal uyum merkezi  ile muhacir okulları eğitim merkezi  gibi yetimhane ve eğitim merkezlerini ziyaret  etti.  Hayrat Yardım’ın Yetim çocuklara gösterdiği özen ve hassasiyeti ASİM Heyetince takdir edildi.

 

Mola Salih Turgut: Yaptığınız iş islam’ın emridir

 

ASİM Heyeti son olarak Şanlıurfa’nın önemli kanaat önderlerinden Molla Salih Turgut’u ziyaret etti.
 

Salih Turgut Hoca ASİM Heyetine ziyaretlerinden dolayı teşekkür etti ve ASİM’in çağrıda bulunduğu birlik ve beraberlik çağrısının Allah’ın emri olduğunu söyleyerek bu minvalde “Müslümanların atacakları ilk adım birbirini tanımaktır.” Dedi. Salih Turgut Hoca daha sonra “Sahih bir hadiste peygamberimiz üç kişi ile dahi yola çıkıldığında aralarından birini emir seçmelerini emretmektedir. Bu nedenle Müslüman asla başı boş ve bireysel hareket edemez. İslami faaliyetler icra eden kurumlarımızda birbirleri arasında vahdet uhuvvet ve ülfet çerçevesinde birbirlerinden haberdar olmalı ve her daim dayanışma ve birlik içinde hareket etmelidir.” Dedi.

 

ŞİMDİKİ İŞGALLER TOPRAKLARA DEĞİL ZİHİNLERE YÖNELİK YAPILIYOR

 

Molla Sahih Turgut Hoca Konuşmasında özetle şunları söyledi: “Eskiden topraklarımızı fiilen işgal ediyorlardı şimdi ise zihinlerimiz ve kültürümüz işgal altında. Bugün Maalesef adı Ahmet, Mehmet v.s. olan, yani bizden görünen fakat bizim gibi düşünmeyen ve bizim gibi yaşamayan zihinleri kendi elimizle yetiştiriyoruz. Bundan daha tehlikelisi de bu işgali bize unutturabiliyorlar.  Müslümanlar bir araya gelmesin diye barikatlar kurmuşlar. Bu barikatları aşmanın yolu, bir araya gelmektir. Birlikte hareket etmektir ve bu farzdır.

 

MEDRESELERİN KAPATILMASI TOLUMUN YOZLAŞMASINA NEDEN OLDU

 

Osmanlı’nın son döneminde Şanlıurfada 7 külliye vardı ve Urfa’nın nüfusu on bin civarındaydı. Sonra bu nüfus arttıkça arttı ancak medreseler kapatıldığı için topluma sağlıklı dini bilgi verilemedi. Şimdi sormak istiyorum, eğer Medreseler kapanmasaydı toplum bu denli yozlaşabilir miydi? PKK bu kadar güç bulabilir miydi?

 

NİTELİKLİ İNSANLAR NİTELİKLİ KURUMLARDAN YETİŞİR

 

Toplumun ıslahı için en etkin yol nitelikli insanların yetişmesidir. Nitelikli insan yetiştirebilmek için ise nitelikli kurumların mevcudiyeti gerekmektedir. Yetiştirebilmek için de maalesef yeteri kadar kurumumuz yok. Bu nedenle bir an önce nitelikli kurumlarımızın oluşturulması gerekmektedir.

 

Bir de diğer bir hususa işret etmek istiyorum.  Solcu ve laik Kürtler ile Türkler kendi aralarında rahatlıkla işbirliği yapabiliyor. Peki  Müslüman Kürtler ve Türkler bu konuda neden yeterli işbirliği ve dayanışmayı ortaya koyamıyorlar?  Düşman fitne ile bizi sarsmaya çalışıyor. Oysa Rabbimiz hucurat suresinde “Muhakkak ki Mü’minler Kardeştirler..” (Hucurat:10) buyuruyor. Bir Hadisi Şerifte ise Peygamberimiz mealen “Mü’minler Vücudun azaları gibidirler. Nasıl ki vücudun herhangi bir yerinde bir yaralanma olsa diğer organlar bunu hissediyorsa bir Müslümanın bir derdi olduğunda da diğer müslümanın bundan rahatsızlık duyması icab eder.” Diye buyurmuştur.

 

TEBLİĞ VE İRŞAT FAALİYETİNDE EN CİDDİ MESELEMİZ İHLAS VE SAMİMİYET OLMALIDIR

 

Tebliğ ve İrşad meselesine gelince, İslami tebiliğin durması diye bir şey olamaz. Bu dinin sahibi Allah’tır. Müslümanlar her işlerinde olması gerektiği gibi irşad vazifelerini yaparken de ihlaslı olmalıdır. Zira İhlaslı bir amel canlı bir varlığa ihlassız bir amel ise cansız heykele benzer. Amellerinizde niyetiniz rızai ilahi olmalı. Zita Niyet amelin ruhudur. O ruhun ruhu ise ihlastır.”

 

Kaynak: Editör: islam medya
Etiketler: OSMAN, GEREM:, , ZORU, BAŞARDIK, ÇÜNKÜ, BİRLİKTE, HAREKET, ETTİK,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
OSMAN GEREM:  ZORU BAŞARDIK ÇÜNKÜ BİRLİKTE HAREKET ETTİK
OSMAN GEREM:  ZORU BAŞARDIK ÇÜNKÜ BİRLİKTE HAREKET ETTİK
OSMAN GEREM:  ZORU BAŞARDIK ÇÜNKÜ BİRLİKTE HAREKET ETTİK
OSMAN GEREM:  ZORU BAŞARDIK ÇÜNKÜ BİRLİKTE HAREKET ETTİK
OSMAN GEREM:  ZORU BAŞARDIK ÇÜNKÜ BİRLİKTE HAREKET ETTİK
OSMAN GEREM:  ZORU BAŞARDIK ÇÜNKÜ BİRLİKTE HAREKET ETTİK
OSMAN GEREM:  ZORU BAŞARDIK ÇÜNKÜ BİRLİKTE HAREKET ETTİK
OSMAN GEREM:  ZORU BAŞARDIK ÇÜNKÜ BİRLİKTE HAREKET ETTİK
OSMAN GEREM:  ZORU BAŞARDIK ÇÜNKÜ BİRLİKTE HAREKET ETTİK
Yorumlar
Haber Yazılımı