301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
18 Ağustos 2018 - Cumartesi 16:30
 
NUREDDİN YILDIZ: SONUCA DEĞİL NİYETE ODAKLANIN
ASİM Heyetinin birlik ve beraberlik çağrısı çerçevesinde ziyaret ettiği önemli isimlerden bir tanesi de Araştırmacı Yazar Nureddin Yıldız oldu.
Röportaj Haberi
NUREDDİN YILDIZ: SONUCA DEĞİL NİYETE ODAKLANIN

Nureddin Yıldız Hoca ülkemizin ekonomik bir sıkıntı ile karşı karşıya olduğuna işaret ettiği konuşmasında şunları söyledi:

 

“Arkadaşlar bugün memleketimizde vahim bir durum var. Ekonomik olarak büyük bir tehdit ve saldırı altındayız. Fakat bunu zihnimde abartmamaya çalışıyorum. Ben başka bir şeye işaret etmek istiyorum. Resulullah (s.a.v)’in kıyamete doğru çizdiği kroki resmen önümüzde şuanda. Kıyametten önce şunlar olacak dediği şeylerin çoğu gerçekleşiyor. Bazen imam efendilerle otururken diyorum ki caiz değil ama içimden geçiyor sizin gibi hiçbişey bilmeden bir on sene geçirseydim ben bu hayatta yahu.. Ne rahatlıkmış namazı kılıyon. Üstelik ölür ölmez de merhum. Hem de imam olduğun için en önden cennete giriyorsun. Ben niye uyuyamıyorum yahu benim uykularım niye kaçıyor da sizinki rahat diyorum. Hoca efendilere imam gördüklerime. Benim kanaatim bu. Din adına yaptığım bir açıklama değil.

 

HER ŞEYİ SİYASİ İKTİDARA HAVALE EDER OLDUK

 

Büyük bir afet ile karşı karşıyayız. 24 Saat öncesine kadar kıyamete daha yakın olduğumuzu gösteren büyük belgeler var. Bu belgelerin en büyüğü ne biliyor musunuz? Hiçbir şey yokmuş gibi davranıyor en iyi Müslümanlar bile. Afet bu zaten. Çünkü Kur’an-ı Kerim’in bize anlattığı bütün eski ümmetlerin başına gelen afetlerden büyük belalardan bir dakika önce bile tavırları buydu. Yani ‘bişey olmaz merak etmeyin.’ Anlayışı idi. Bugün geldiğimiz noktada neredeyse ‘Hükümet bir karar alsa da şu yağmurlar yağmasa’ diyecek duruma geldik. Allah affetsin bu söz söylenmez caiz değil ama, Yarın bununla ilgili bir tiwit atılsa şaşmamak lazım. Bu hale geldik. Neuzu billahi Teala bu ne haldir arkadaşlar? Yani Allahu Teala’ya (c.c.) karşı bile gücü kuvveti olan şeyhlerimiz mi olacak hocalarımız mı olacak bizim? Bu bir afet. Benim bakış tarzım bu gidiyoruz. Kıyamete doğru gidiyoruz.

 

SİZİ YASİN SURESİNDE BAHSEDİLEN HABİBUN NECCAR'A BENZETİYORUM

Dolayısı ile sizin bu çalışmanızı ben Yasin sure-i celilesinde varya bir adam şehrin uzağından geliyor ve diyor ya “Ey Kavmim keşke bilseniz Allah’ı” diye. Allah’a yemin ederim sizi öyle gördüm tebrik ediyorum Allah Razı olsun. Aslında hiçbir şey yapacağınızı da zannetmiyorum. Belki sonuca da ulaşamayacaksınız. Kimse sizi dinlemeyecek belki.. Habibun Neccar’ı da dinlememişlerdi. Ama nasıl gitti Rabbine biliyor musunuz? Bütün insalığı kurtarmış sevabı ile gitti. Siz bu işe koyulmuşsunuz. Rabbim sezilerden Razı olsun.

Alimlerin birleşmesi konusu uzun bir hayal.

 

Alimlerin birleşmesi konusu uzun bir hayal. Ama birleşmiş Müslümanların alimleri birleşmek zorundalar. Tabanların baskı yapmasından başka alimleri kışkırtacak bişey kalmadı.

 

Dolayısı ile sizin bu hareketinize baktığımda birincisi Yasin sure-i celilesindeki “vecea rasulun min aksal medineti” siniz siz.

 

İkincisi de alttan sıkıştırarak yukarının birleşmesini mecbur ederiz.

 

Üçüncü gerekçemiz çok fazla siyasi olduk biz. Ve üst yapıyı alt yapıdan değerli halde görmeye başladık. Yani Türkiye’nin her köyünde bir imam hatip olsa ne olacak? Deizm kavuruyor imam hatipleri. Yani her dağın başına dört tane cami yapsan bir tane de değil, her halife adına bir cami yapsan bişey değişmiyor ki. Küfür aldı götürüyor. Küfür güçlü ve gitgide güçleniyor. Müslümanı da münafık Müslüman haline getiriyor.

 

Binaenaleyh siyasetten ayrı müstakil, siyasetçinin adam yerine koymak zorunda kalacağı çalışma kesinlikle mübarektir. Bu açıdan da bakıyorum dördüncü olarak.

 

Beşinci olarak da yani bizim çalışmalarımızda akamete uğramanın temel nedeni duygusallıktır. “Ya Allah bu yedi bin üyeli olmalıdır.” diye bi kampanya bi başlıyo; “Selamun Aleykum Tıbtum fedhuluha halidin” bitti, o kadar.. Hayır ! Rica minnet, yalvararak girebilmeli bir üye. Mesela müsiada rica ile giriyor. Herkesi de almıyorlar. Niye? Çünkü müsiada üye oldunmu iktidara yakın oluyorsun. Halbuki 28 Şubatta öylemiydi? Tutabilene aşk olsun. Çünkü müsiad üyeleri ihalelere giremiyordu o zamanlar. Şimdi ihale nedeni oluyor.

 

Dolayısı ile demek istediğim şudur: ASİMimiz büyüsün diye bir derdimiz olmamalı. Allah büyütsün onu. Artık yani dört de kalsak.. Siz dört tane deli dumrul, bu davanın yükünü taşıyın, biiznillahi Teala bereketi Allah verecek size.

 

Bi altıncı noktam kesinlikle ümmetimizin ayrıntıları ile meşgul olmamak gerekiyor. Yahu ümmet gidiyor ya!.. Ümmet gidiyorken çarşaf mıydı, abaye mi giyecekti kadın, bunu konuşmaya vaktimiz mi var yahu!. Üstadım siz şafi mezhebi mi okudunuz? Minhac filan okudunuz değil mi? 


- Evet Hocam


Yani Allah aşkına söyler misiniz şu anda bu ümmetin Şafii Hanefi günlerini mi yaşıyoruz? Şeriatımız kökten gitti be!.. Kur’anımızda fazla ayet görmeye başladı Müslüman nesil. Hiç unutmuyorum İstanbul’da bir ilahiyat fakültesinden bir kız öğrenci bana yazı yazmış. Diyor ki, bu nur suresinin 33. Ayetini hocalar olarak toplanıp yeniden dizayn edemez misiniz? Oturup ağlayacağımız bişey bu. Bende kızım yanlış yere yazmışsın. Sen bunu Roma’ya yazmalıydın. Dedim.. Bunun söylenme cür’eti delirtir insanı. Bugün söyleniyorsa elli sene sonra o ayetle oynanır. Tevrat da böyle gitti elden. İncil de böyle gitti. Dolayısı ile bizim şuanda İMAN kavgamız var. Allah (c.c) Said Nursi’ye rahmet etsin. İyi tespit etmiş. “Zaman iman zamanıdır.” Demiş. İmam-ı Rabbani de dörtyüz sene önce “Zaman Ekber Şah’a karşı İman zamanıdır” demedi mi? Yani bu durumda ümmetimizin ayrıntılarıyla, hatta Suriye ile dahi meşgul olmak bir ayrıntıdır. Neden? E Suriye’yi kurtarırız ardından Lübnan geliyor. Bakın Lübnan’ı da dağıtmaya başladılar. Sırayla gidiyor adamlar. Yemen gitti. Her bir ayrıntı ile uğraşacak yerde mikrobun aslı ile uğraşmak zorundayız. Bu ayrılarla uğraşılırsa dağılmaya bile gerek kalmaz. İşe yaramaz çünkü bu. Ayrıntılarla uğraşmadan ana kulvarı koruyarak devam etmek gerekiyor.

 

Ve yedinci madde kardeşlerim, ne zaman çöp torbası taşıyacak birine ihtiyacınız olursa ben buradayım.

 

Yeter ki siz arayın. Beni pek çok yere çağırıyorlar. Diyorum ki bakınız kardeşim. Biiznillahi Telala Hayaalessalah dendiğinde “Ben gitmiyorum camiye” ne kadar diyebilirsem Adana’da filan toplantıya geleceksin dendiğinde o kadar gitmem. Hayyaalessah ile bu toplantı aynı benim için. Ben İslami çalışmaları böyle görüyorum. Hangisi olursa olsun.Beni ilgilendirmiyor. Ama hasbelkader benim bir siyasi konumum oldu. Tecrid edildim. Hocaefendiler benimle bir arada poz vermek istemiyorlar. Ama heralde benimle fotoğraf çektirenlerin daha mutlu olacağı günlere de gidiliyor korkuyorum. Öyle istemiyorum ama öyle oluyor. Onun için diyorum size zararım olmayacaksa gelirim ortada oturururum. Zararım olacaksa da geriden size destek olmak isterim. Aynı şeyi size de söylüyorum. Nihayetinde Nureddin Hocanın görüntü vermemesi gerekiyorsa vermeyiz. Nureddin hoca imanın şartlarından biri mi? Peygamber değil bişey değil.”

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: NUREDDİN, YILDIZ:, SONUCA, DEĞİL, NİYETE, ODAKLANIN,
Yorumlar
Haber Yazılımı