Haber Detayı
24 Eylül 2015 - Perşembe 09:06
 
MİNA'DA İZDİHAM: 717 HACI HAYATINI KAYBETTİ
Mekke'de Hac ibadeti için hacı adaylarının bulunduğu Mina'da yaşanan izdihamda en az 717kişi öldü, 805'den fazla kişi yaralandı.
Yaşam Haberi
MİNA'DA İZDİHAM: 717 HACI HAYATINI KAYBETTİ

Suudi Arabistan'ın Mekke kentinin dışında yer alan Mina'da  204.sokakta yaşanan izdihamda en az 717 kişi hayatını kaybetti, 805'den fazla kişi yaralandı.

Facia sonrası bölgeye çok sayıda ambulansın gönderildiği ve yaralıların hastaneye kaldırıldığı belirtildi. 

Facianın sebebi, yaralıların durumu ve yaralanan ve hayatını kaybedenler arasında Türk vatandaşlarının olup olmadığı henüz bilinmiyor. Ölü sayısının artmasından endişe ediliyor. 220 ambulans ve 4 bin kurtarma görevlisi olay yerinde.

İZDİHAM YÜRÜYEN MERDİVENLERDE MEYDANA GELDİ

AA muhabirinin edindiği bilgiye göre, Mina'dan yürüyerek gelen ve şeytan taşlama alanına geçen hacılar, doğrudan 3. kata çıkarak şeytan taşlama ibadetini yapıyorlar. 

Mekke'deki izdihamın, şeytan taşlama ibadetini yapan hacıların 3. kattaki şeytan taşlama alanından zemin kata inip Mekke'ye giden ana çıkışa ulaşmak istediği sırada yürüyen merdivenlerde meydana geldiği belirtildi.

Ölen ve yaralananların tahliyesi için olay yerinde çalışmaların sürdüğü, bölgeye sevk edilen 4 bin personelin 200 ambulansla olayda hayatını kaybedenleri ve yaralananları hastanelere taşıdıkları bildirildi.

Mekke'de bulunan Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr Mehmet Görmez, ve Diyanet İşleri Başkanlığı yetkilileri Türk hacı adaylarının durumları ile ilgili bilgi toplanması adına bölgede bir kriz masası oluşturdu.  

İŞTE İZDİHAMIN İLK GÖRÜNTÜLERİ:

DİYANET YETKİLİLERİNDEN TÜRK HACI ADAYLARIYLA İLGİLİ AÇIKLAMA 

Diyanet İşleri Başkanlığı yetkililerinden alınan bilgilere göre, Türk hacı adaylarının bulunduğu kafileler şeytan taşlamaya gece yarısından sonra gitti, facia ise sabah saatlerinde yaşandı. Kafilelerden bağımsız Türk hacı adaylarının bölgede bulunup bulunmadığı ise henüz netlik kazanmış değil. 

Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Ekrem Keleş, şu ana kadar Türk hacı adaylarından herhangi bir vefat haberi ulaşmadığını belirtti. 

İzdihamın yaşandığı 204 numaralı sokak, hacı adaylarının Mina'da şeytan taşladığı bölgeye giden iki anayoldan biri.  

2006 yılında yine aynı bölgede benzer bir facia yaşanmış, izdihamda 364 kişi hayatını kaybetmişti. 

Kaynak: (Islah Haber) - Islahhaber.NET Editör:
Etiketler: MİNA'DA, İZDİHAM:, 717, HACI, HAYATINI, KAYBETTİ,
Yorumlar
Haber Yazılımı