Haber Detayı
12 Eylül 2016 - Pazartesi 21:12
 
KONYA İ.Ö. PLATFORMU: MUHBİRLİK BİR HASTALIKTIR
Konya İnanç Özgürlükleri Platformu 470. Hafta'da Kayalıpark Meydanı'nda toplandı. Platform adına açıklamalarda bulunan Ersoy Kağnıcıoğlu ''Haftalardır, insanlara ihbar çağrılarında bulunan cumhurbaşkanı sonunda gerçeğin farkına varabildi. Kendi ve benzerlerin çağrılarıyla muhbir bir toplum oluşmaya başlamışken ve bundan pek çok masum ciddi oranda zarar görmüşken şimdi at izi it izine karıştı diyor; geçte olsa olumlu bir açıklama. .''dedi.
Sivil Toplum Haberi
KONYA İ.Ö. PLATFORMU: MUHBİRLİK BİR HASTALIKTIR

İSLAM MEDYA I HABER MERKEZİ-

Konya İnanç Özgürlükleri Platformu 470. Hafta'da Kayalıpark Meydanı'nda toplandı. Platform adına  açıklamalarda bulunan Ersoy Kağnıcıoğlu ''Haftalardır, insanlara ihbar çağrılarında bulunan cumhurbaşkanı sonunda gerçeğin farkına varabildi. Kendi ve benzerlerin çağrılarıyla muhbir bir toplum oluşmaya başlamışken ve bundan pek çok masum ciddi oranda zarar görmüşken şimdi at izi it izine karıştı diyor; geçte olsa olumlu bir açıklama. Biz olayın vehametine tekrar dikkat çekmek için, önemine binaen, geçen haftaki açıklamamızı hatırlatıyor ve yineliyoruz.''dedi.

 

KONYA İNANÇ ÖZGÜRLÜKLERİ PLATFORMU 470. HAFTA BASIN AÇIKLAMASI

Rahman, Rahim, Allah’ın adıyla

Ey inananlar, zandan çok sakının. Zira zannın bir kısmı günahtır. Birbirinizin gizli şeylerini araştırmayın; biriniz diğerinizi arkasından çekiştirmesin. Biriniz, ölmüş kardeşinin etini yemeği sever mi? İşte bundan iğrendiniz. O halde Allah'tan korkun, şüphesiz Allah, tövbeyi çok kabul eden, çok esirgeyendir. (Hucurat Suresi 12. Ayet)

Sevgili dostlar, değerli basın mensupları;

Haftalardır, insanlara ihbar çağrılarında bulunan cumhurbaşkanı sonunda gerçeğin farkına varabildi. Kendi ve benzerlerin çağrılarıyla muhbir bir toplum oluşmaya başlamışken ve bundan pek çok masum ciddi oranda zarar görmüşken şimdi at izi it izine karıştı diyor; geçte olsa olumlu bir açıklama. Biz olayın vehametine tekrar dikkat çekmek için, önemine binaen, geçen haftaki açıklamamızı hatırlatıyor ve yineliyoruz.

Toplumun mayasını ve çekirdeğini oluşturan, aile, akrabalık, dostluk, iş ve asker arkadaşlığı gibi temel unsurları tehlikeye sokacak her şeyden mutlaka kaçınmak gerekir. Muhbirlik bir hastalıktır. Sonuçlarının vehameti öngörülemez.

Muhbirlik İslam ahlakının yapısına ve mayasına uygun bir uygulama değildir. Şahitlikle emrolunmuş kişilerin şahitliklerini yapması ve gerekleri ile emrolunmasına rağmen zanlar üzerine gerçekleştirilecek bir muhbirlik ve tecessüs uygulaması İslam ahlakının muhalefet ettiği şeylerdendir. Cadı avına dönüştürülen yada dönüştürülmek istenen muhbirlik uygulaması kurunun yanında nice yaşların da yanmasına sebebiyet verecektir.

İstihbarat devletleri toplumsal güvenin yokluğu üzerine inşa edilir. İnsanlar arası güven kaybı, muhaberatı ortaya çıkarır. En yakın tecrübemiz, Suriye iç savaşının sebeplerinden biri de, toplumsal güvensizlik, muhbirlik ve birbirini yok etme arzusu değil midir? Ahlaken Suriyelileşme sürecine ancak muhbirlikle girilebilir.

Babanın oğluna, kardeşlerin birbirine, iş arkadaşlarının diğerlerine sürekli muhbir gözüyle baktığı bir toplumun psikolojik travma geçirmemesi mümkün değildir. 

Şimdi kendilerinin ihbar edildiği örgüt, tecessüsü, muhbirliği bir ana çalışma yöntemi haline getirmiş değil miydi? Bugün meydana getirdikleri tehlikenin ardında da, bu ve benzeri kötü hasletler yatmıyor mu? Yanlışı aynı yanlış çeşidi ile temizlemeye kalkmak bir erdem mi?

Muhbirlik ile şekillenen ve bunu bir mücadele aracı haline getiren kitleler, tekrar bir tecessüsten nasıl alıkonulacak? Dün tecessüsün zararlarını görenler, tecessüsten dolayı tüm imkânlarını kaybedenler, şimdi adaleti tecessüs ile mi tesis edecekler?

Zulümler, ancak adalet ve kıst ile cezalandırılmalıdır. Adaletin yokluğu, daima yeni zulümlerin oluşmasına sebebiyet verecektir. Ve zulüm ancak adaletle engellenir.

İnsanlarımızı muhbirlikten uzak durmaya, tecessüsten kaçınmaya, temel ahlaki ilkelere sarılmaya, zandan ve zanna götürücü düşüncelerden uzak durmaya çağırıyoruz. Siyaset erki ahlak üzerine kurulmalıdır. Yargı ve cezalandırılmalar da meşruiyet ve ahlak üzerine yapılmalıdır. Ey insanlar, hanginizin eli temizse ve hanginiz bu günaha bulaşmamışsa, ilk taşı o atsın.

Hiç kimsenin günah için milad belirlemeye hakkı yoktur. Bir şey suçsa onun başı da sonu da suçtur. Belirlenmiş milattan önce bu suçu işleyenler, hiç kimseyi muhbirliğe davet edemezler, etmemelidirler… Muhbirlik kampanyalarına koşarak katılanlar, bunu bir insanlık vazifesi sayanlar, sizin diğerlerinden farkınız bir şeyin suç olduğunu belirlenen zamanda fark etmeniz mi? Heyhat! Ne büyük aldanış içerisindesiniz…. Ve siz tövbe ve pişmanlık bildirenler, niçin başkalarına tövbe ve pişmanlık hakkı tanımıyorsunuz? Adalet herkes için adalettir.

Adanmışların bayramına girdiğimiz şu günlerde, tövbe etmiş ve arınmış olarak, bayram sevinci sevincini yaşamamızı âlemlerin Rabbinden temenni eder bayramınızı şimdiden tebrik ederiz.

Tarihin bir ibret levhası olduğu sonu kan ve zulümle bitecek heyecanların bulunmadığı tevhit ve adalet üzere kurulu bir dünyada yaşama umudu ile hepinizi 471. Haftada aynı yer ve saatte buluşmak üzere

Allah’a emanet ederiz.

KONYA İNANÇ ÖZGÜRLÜKLERİ PLATFORMU

8 ZİLHİCCE 1437 (10.09.2016)

Kaynak: Editör:
Etiketler: KONYA, İ.Ö., PLATFORMU:, MUHBİRLİK, BİR, HASTALIKTIR,
Haber Videosu
Yorumlar
Haber Yazılımı