Haber Detayı
01 Kasım 2015 - Pazar 15:04
 
Kardeşi idam edildi şimdi de kendisini idam etmek istiyorlar!
İran’da Sünni olmak idamlık bir suç. Bir süre önce kardeşi idam edilen Şehram Ahmedi'nin şimdi kendisi idam ediliyor.
Dünya Haberi
Kardeşi idam edildi şimdi de kendisini idam etmek istiyorlar!

Sünnilerin düşüncelerini özgürce söylemeleri yasak olan ülkede suçu Ehl-i Sünnet düşüncelerini tebliğ etmek, Cezası: İdam!
Kardeşi Behram Ahmedi 28.12.2011 tarihinde diğer 5 Sünni mahkûmla beraber idam edildi. Şimdi ise sıra kendisine yani Şehram Ahmedi’ye geldi.
 
Sünni Kürt aktivist Şehram Ahmedi 6 senedir İran İslam Cumhuriyeti’nin Recaişehir Hapishanesinde tutuklu.
 
İran’ın güvenlik ve istihbarat birimleri Şehram Ahmedi’yi Seleflikle suçlayıp idam onayını aldılar. İran, etkili İranlı Sünni aktivistleri Selefilik ve Vahabilikle suçlayarak darağacına götürüyor! Kalemini ve dilini susturamadığı Sünnilere anında Vehabilik suçlamasında bulunan Şii yönetimli İran mahkemeleri keyfi uygulamalarla İranlı Sünnileri idam edebiliyor.
 
43 ay Senendec ve Zencan cezaevlerinde tutulan Şehram Ahmedi Eylül 2012’de “Allah’a savaş açmak” diye tabir ettikleri suçtan yargılandı ve idama cezasına çarptırıldı. İran’ın mahkemelerine göre, genellikle İran’ın dini lideri ya da Şii Ayetullahların düşüncelerine aykırı söylemde bulunanlar “Allah’a savaş açmış oluyorlar”.
 
Şehram Ahmedi’nin tutuklandığı zaman 18 yaştan küçük olan kardeşi Behram Ahmedi 28.12.2011’de 5 İranlı Ehl-i Sünnet Müslüman ile birlikte idam edilmişti.
 
Şehram Ahmedi defalarca hapishaneden gönderdiği mektuplarda bütün suçlamaların kurgudan ibaret olduğunu ve tek suçunun kendi mezhebini tebliğ etmek olduğunu belirtmişti.
 
Ahmedi’nin cezasının onaylandığı ve idamının an meselesi olduğu söyleniyor.
 
Şehram Ahmedi'nin idam cezasına, Kürtleri savunduğunu iddia eden birçok Kürt siyasi partisi sesini çıkarmıyor çünkü birçoğunun aksine o eline silah almıyor, diliyle kalemiyle İslam'ı tebliğ ediyor
Kaynak: Editör:
Etiketler: Kardeşi, idam, edildi, şimdi, de, kendisini, idam, etmek, istiyorlar!,
Yorumlar
Haber Yazılımı