Haber Detayı
19 Eylül 2016 - Pazartesi 22:41
 
Hamaney: "Gadir Bayramı İslam Dininin en büyük bayramıdır"
Şia’ya göre Kurban ve Ramazan Bayramı İslam Dininin en büyük bayramı değildir. İran’ın Şii dini lideri Hamaney: İslam’da en büyük dini bayram Kurban ve Ramazan bayramı değil, "Gadir Bayramıdır"!
Dünya Haberi
Hamaney:

 İSLAM MEDYA I HABER MERKEZİ -

İran’ın dini liderinin resmi sayfasına göre Şiilerin “hz. Peygamber’in hz. Ali’yi kendinden sonraki halife ilan ettiği gün” olarak inandığı Gadir-i Hum günü İslam dinindeki bütün bayramlardan üstündür!

Başka bir deyişle Şia dini lider Ayetullah Ali Hamaney İslam dinindeki en büyük bayramın "Gadir-i Hum bayramı" olduğunu söylüyor.


Hamaney’in sitesinde bu konuyla ilgili özetle şöyle deniyor:
“Gadir Bayramını Allah’ın en büyük bayramı olarak belirtirler. Bu bayram İslami takvimdeki bütün bayramlardan üstündür ve daha derin anlamlara sahiptir. Bu bayramın etkisi bütün diğer bayramlardan daha fazladır. Neden? Çünkü hidayet ve hükümdarlık konusunda İslam Ümmetinin üzerine düşen görev Gadir olayında belirtilmiştir. Gerçi Hz. Peygamberin Gadir’deki tavsiyesine uyulmadı ve bu başka bir konudur. Peygamber de zaten bazı rivayetlere göre tavsiyesine uymayacaklarını söylemişti....”


“Hz. Ali’nin peygamber tarafından değil Allah tarafından peygamberden sonraki halife olarak belirlendiğini” öne süren Hamaney isim vermeden Hz. Ebubekir, Hz. Ömer ve Hz. Osman’a yönelik “peygamberin sözüne uymadılar” ithamını yöneltiyor.

Hamaneyi’in Ğadir’i Hum’u İslam Aleminin en büyük bayramı olarak nitelendirmesi Şialar nezdinde, Kur’an-i Kerim ve nebevi hadislerde önemine vurgu yapılan Kurban ve Ramazan Bayramının en büyük bayram olmadığını gösteriyor.
Hamaneyi’in “İslam Dininin en büyük bayramı” dediği “Gadir-i Hum” günü her sene Zilhecce ayının 18. Gününde (Kurban Bayramından 8 gün sonra) İran ve Şia coğrafyasında büyük bir coşkuyla kutlanır ve yapılan çeşitli etkinliklerde ilk üç halife(Ebubekir, Ömer ve Osman Hazretleri) , Şia’ya göre “Hilafeti gasp ettikleri için” lanetlenir.

 

Hamaney'in resmi sayfasında "Ğadir-i Hum İslam dininin en büyük bayramıdır" yazısı:
http://leader.ir/fa/content/16225

Kaynak: Editör:
Etiketler: Hamaney:, "Gadir, Bayramı, İslam, Dininin, en, büyük, bayramıdır",
Yorumlar
Haber Yazılımı