Haber Detayı
27 Ekim 2016 - Perşembe 01:47
 
FETÖ Mağduru Şahımerdan SARI neden görmezden geliniyor?
Hizb-ut Tahrir Türkiye bürosu tarafından organize edilen ‘Yargı Mağduru Müslümanlar Hukuk Arıyor’ başlıklı basın bilgilendirme toplantısı 2 gün önce İstanbul Fatih'te bulunan Reşadiye Hotel’de gerçekleşti.
Yaşam Haberi
FETÖ Mağduru Şahımerdan SARI neden görmezden geliniyor?

FETÖ yargı mağduru Şahımerdan SARI neden görmezden geliniyor

Hizb-ut Tahrir Türkiye tarafından organize edilen ‘Yargı Mağduru Müslümanlar Hukuk Arıyor’ başlıklı basın bilgilendirme toplantısı 2 gün önce İstanbul Fatih'te bulunan Reşadiye Hotel’de gerçekleşti.

Toplantıya gazeteciler, akademisyenler ve paralel yargı mağdurlarının yakınları katıldı. Birçok kesimden toplantıya katılan konuşmacılar, İslami camiaya kurulan tuzakları ve bunun sonucunda yaşanan mağduriyetler dile getirildi.

Katılımcılar, paralel örgüt olan FETÖ yargı sisteminin İslami camiaya yönelik kumpas ve tuzakları sebebiyle mağdur olan İslami davalardan tutuklu bulunan kişilerin artık hürriyetlerine kavuşması gerektiğini altını çizerek vurguladı.

Gerçekleşen basın bilgilendirme toplantısında, Türkiye'nin saygın ilim adamlarından Şahımerdan Sarı hoca ve Vasat davası konusu da masaya yatırıldı.

Basın bilgilendirme toplantısına Medya Times Gen. Yay. Yönetmeni Hayati SEDEF'de katıldı.

Şahımerdan Sarı’nın oğlu Huzeyfe Sarı’nın göndermiş olduğu mektubu okuyan Hayati Sedef, Şahımerdan Sarı için ise şunları konuştu;

"Maalesef ki Müslümanlar, kurumsal olarak Müslümanların dertlerini anlamaya yönelik veya seslerini duyurmaya dönük herhangi bir girişiminde bulunmuyor. Şu anda gördüğümüz üzere, yapmış olduğumuz bu çaba sadece burada haps oluyor, gündeme giremiyor, hep cılız bir ses olarak kalıyoruz, artık Müslümanların seslerini çıkarmaya yönelik yeni adımların atılması gerektiğine inanıyorum.

Şahımerdan Sarı’nın davasında hem kendisi hem de ailesi bir çok mağduriyet gördü. Oğlu Huzeyfe'nin düğünün sabahında şafak operasyonu yaşadı. 1997'de türlü kumpaslarla 10 yıl hapiz cezası çeken Şahımerdan SARI hoca, 2007 sonrasında hakkında yeniden dava açıldı ve 12,5 yıla tekrar hapse mahkum edildi, bu sebepten dolayı hoca Kuzey Irak'a hicret etti, Irak'ta emniyet mensuplarını kışkırtan FETÖ, hocayı hedef alarak gözaltına aldırıp tutukladı ve 2.5 yıldır cezaevinde tutuluyor.

Türkiye'de FETÖ örgütü tarafından rahat bırakılmayan Şahımerdan hoca, Kuzey Irak'ta da peşini bırakmadı. Sıkıntı ve baskılar yaşayan hoca için Paralel örgüt, Kuzey Irak emniyet güçlerine Şahımerdan SARI için "Bu kişi paralel imamdır" iftirası atarak, hocayı defalarca şikayette bulundular, hoca bu sebepten dolayı 4-5 defa emniyete gidip ifade vermek zorunda kaldı. Evi devamlı olarak gözetim altında tutuldu ve çok defa karakola götürülerek hakkında yapılmış olan iftiralar için ifadeler verdi.

Hocanın Türkiye'ye iade edilmesi için defalarca resmi yollara başvuran ailesi, hiçbir gelişme göremedi. Hocanın Irak'ta hapiste kalmasını arzulayan bir güç mevcut olduğunu söyleyen Hayati Sedef, şunları dile getirdi;

“Irak yargısı Türk yetkililerden defalardır resmi evrak bekliyor, Şahımerdan Sarı’nın Türkiye'de aldığı cezanın türünü öğrenmek için Türkiye'de ki yargı sisteminden resmi belge istedi. İstenilen belgeye göre Irak mahkemesi karar belirleyecek olması, Türk konsolosluğu tarafından engelleniyor. Irak yargısı bunu defalardır dile getirmesine rağmen Türk konsolosluğu yaklaşık 8 aydır bu evrakı Kuzey Irak mahkemesine teslim etmemektedir. Kasıtlı bir şekilde Hocanın hapiste kalması için keyfi tutum sergilemektedir."

Kaynak: Editör:
Etiketler: FETÖ, Mağduru, Şahımerdan, SARI, neden, görmezden, geliniyor?,
Yorumlar
Haber Yazılımı