Haber Detayı
28 Eylül 2017 - Perşembe 23:09
 
ERDOĞAN: SURİYE VE IRAK KONUSUNDA RUSYA İLE HEMFİKİRİZ
Putin ve Erdoğan, yaklaşık 1.5 saatlik görüşmenin ardından ortak basın açıklaması düzenledi. ​
Gündem Haberi
ERDOĞAN: SURİYE VE IRAK KONUSUNDA RUSYA İLE HEMFİKİRİZ

 

Erdoğan'ın açıklamasından satırbaşları şöyle:

"Bu yıl içerisinde değerli dostumla beşinci kez bir araya geliyoruz.

Bakanlarımızla Rus mevkidaşları sürekli ilişkilerini sürdürüyorlar. İnşallah önümüzdeki dönemde ilişkilerimizi çok daha geliştirerek devam ettireceğiz, bu kararlılık iki tarafta da var.

İki ülke olarak konsey toplantılarımıza büyük önem veriyoruz. Önümüzdeki konsey toplantısı vesilesiyle İnşallah Sayın Putin'i tekrar ülkemizde ağırlayacağız.

İkili ilişkilerimizde önemli alanlara sahip alanlardan birisi de enerji. Türk Akımı ve Nükleer Akkuyu Santrali projeleri devam ediyor. 

Türkiye ve Rusya olarak, Suriye ihtilafının siyasi yoldan çözümüne yönelik ortak irade ve yakın işbirliğimizi sürdürme konusundaki kararlılığımızı bir kez daha teyit ettik.

Son dönemde maalesef bölgemiz çok daha kırılgan hale geliyor. Referandumun Irak Anayasası ve uluslararası hukuk bakımından hiçbir meşruiyeti yoktur. Maalesef bölgesel yönetim, tüm dostça ikazlara rağmen referandumu düzenlemekle çok büyük bir yanlış yapmıştır. Her zaman ifade ettiğimiz gibi kişisel, kısa vadeli çıkarlar uğruna hiç kimsenin bölgemizi ateşe atmaya, gerilimi tırmandırmaya hakkı yoktur.

Irak ve Suriye dahil bölgesel konuları da mütalaa ettik. Gerek Irak'ın gerekse Suriye'nin toprak bütünlüğü konusunda hemfikiriz.

Uluslararası toplumun Irak'ın toprak bütünlüğü konusunda tavır alması büyük önem arz ediyor. 

Değerli dostum Putin ile yaptığımız görüşmelerin her açıdan verimli geçtiğine inanıyorum."

Kaynak: (ST) - Suriye Türk Editör:
Etiketler: ERDOĞAN:, SURİYE, VE, IRAK, KONUSUNDA, RUSYA, İLE, HEMFİKİRİZ,
Yorumlar
Haber Yazılımı