Haber Detayı
08 Kasım 2014 - Cumartesi 16:27
 
Dünya Piyasasına Sevk Edilen Petrol Miktarı Artırıldı.
Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin (IKBY), Türkiye üzerinden dünya piyasalarına gönderdikleri petrolünün günlük 300 bin varile çıkartıldığını bildirdi.
Ekonomi Haberi
Dünya Piyasasına Sevk Edilen Petrol Miktarı Artırıldı.

IKBY Doğal Kaynaklar Bakanlığınca, Ceyhan Limanı'ndan dünya piyasasına sevk edilen petrol miktarı artırıldı. sevk edilen petrol miktarının arttırıldığı açıkladı. Ceyhan Limanı'nda dünya piyasalarına sevk edilen petrol miktarının yüzde 60 civarında arttırıldığı bakanlığın resmi internet sitesinde yayınlanan açıklamada kaydedildi.

Yazılı açıklayamaya göre, Ağustos ayında 180 bin varil olan günlük sevkiyat 300 bin varile yükseltildi. 2014 yılı sonuna kadar gönderilen petrol miktarının 400 bin varile çıkaracağının hatırlatıldığı açıklamada, 2015 yılının ilk çeyreğinde ihraç edilen petrolün 500 bin varile çıkabileceği vurgusu yapıldı.

Sonraki yılda hedefin bir milyon varil olduğu belirtilen açıklamada, "Hükümetimiz, Kürdistan halkı adına anayasal hakkını kullanarak doğal kaynaklarının üretimini, gönderimini ve satışını gerçekleştiriyor. Kürdistan bölgesinden gönderilen petrol miktarı, 2014 Ocak ayından bu yana 34,5 milyon varildir. Bu oranın 21,5 milyon varili Ceyhan Limanı üzerinden satılmıştır. Geriye kalan miktar da tankerlerle yine Türkiye'nin Mersin ilinden gönderilmiştir" denildi.

Petrol satışından elde edilen gelirin 2 milyar 87 milyon dolar olduğu ifade edilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Şu ana kadar satılan 710 bin ton petrolün karşılığı olan 2 milyar 100 milyon dolar nakit alınmıştır. Geri kalan petrolün bedeli olan 775 milyon dolar ise ayni olarak tahsil edilmiştir. Bunun 400 milyon doları nakliye ve üreticilerin komisyonu olarak harcanmıştır. Kürdistan hükümetinin eline geçen miktar bu süre içinde bir milyar 700 milyon dolardır. Ayrıca daha önceki satışlardan da 500 milyon dolar gelir elde edilmiştir"

Bakanlık açıklamasında, zorlu bir süreçten geçilirken sabreden halka teşekkür edilirken, imzalanan anlaşmalara bağlı kalınarak üretici firmalara Kasım ayında 75 milyon dolar ödeme yapıldığı hatırlatıldı.

Kaynak: (TRT ) - TRT Haber Editör:
Etiketler: Dünya, Piyasasına, Sevk, Edilen, Petrol, Miktarı, Artırıldı.,
Yorumlar
Haber Yazılımı