Haber Detayı
12 Şubat 2015 - Perşembe 11:54
 
Bugün Hasan El-Benna'nın Şehadetinin 66. Yıldönümü
Mısır'ın yetiştirmiş olduğu ender şahsiyetlerinden olan Üstat Şehid Hasan El BENNA şahadetinin 66. yılına gelmiş olduğumuz bu zamanda aziz şehidimizi rahmet ile anıyoruz.
Gündem Haberi
Bugün Hasan El-Benna'nın Şehadetinin 66. Yıldönümü

Mısırın içerisinde bulunmuş olduğu karanlık dehlizinde hayatıyla Müslümanları hep aydınlatan ve bu uğurda canını bile hiçe sayan aziz şehidimiz Üstat Hasan El Benna bugün dahi onun hem hayatı hem eserleri yine Müslümanların hayatlarında aydınlatıcı özelliğini koruyor ve hep koruyacaktır.

İçerisinde bulunmuş olduğu dönemde kendi ülkesinin batı ve batı zihniyetli insanların sömürü ve dikta yönetimine karşı mücadele ruhunu hayatında hep yaşamış ve etrafına bunu yayarak bir İslami hareketin nasıl olduğunu ve nasıl yaşandığını göstermiştir.

Üstad'ın çaba ve gayretleri sadece Allah adına ve Allah için olması onu önder bir şahsiyet kılmıştır. Tebliğ ve davetleri Müslümanlar tarafından kabul görmüş etrafında ki kişi sayısı gün geçtikçe çoğalmıştı, onun önderliğinde Müslümanlar aydınlanıyor bilinçleniyor ve rejim tarafından sömürüldüğünü anlıyorlardı. Mısırın baskıcı ve dikta rejimine karşı başlatmış olduğu ıslah hareketine her taraftan katılımlar oluyor ihvan hareketi gün geçtikçe daha da büyüyordu. Hatta Mısır'ın gündemi hep Hasan El Benna ve İhvan hareketi olmuş herkesin dilinde konuşuluyordu.

Bunu gören Mısır'ın cunta yönetimi İhvanın yayılmasından korkuyordu ve onu durdurmak için türlü türlü entrikalar yapıyorlardı, her adımı izler onu her zaman takip altında tutarlardı. Ama kendisi bunlardan ne korkmuş nede yılmış idi kendi görev ve sorumluluğunun bilincindeydi. Hep o İslamsızlığın vermiş olduğu hastalığı halka anlatıyor bunun reçetesini halka sunuyordu, reçetenin de sadece kuran olduğunu anlatıyordu. Gerek hareket içinde Kuran ve Sünnet çizgisi  gerek hayatı içindeki ibadet aşkı onu zaferden zafere sürüklüyordu Onun Allah'a olan bağlılığı ve duruşu bugün İslami hareketlere hep öncü olmuştur. İslami davette Hasan El Benna'nın hayatı ve mücadelesi hep Müslümanlara konu olmuştur.

Müslümanlar davet ettiği muhataplarına üstadın hayatını örnek gösterilerek ve eserlerinden alıntı yapılarak davetlerini gerçekleştiriyor. Şehid Hasan El Benna İslami hareketin sadece kitaplarda var olmadığını göstermiş ve İslami hareketin ne denli gerekli olduğunu göstermiştir. Ardında gelen nice kişiler davasını devam ettirmiş ve hareketin daha ileriye gitmesi için onlarda nice çabalar sarf etmiştir. Bunlardan Seyyid Kutup en güzel örneğidir, tevhid mücadelesi ve hareket şekli ile milyonlarca kişileri Allah'a ulaştırma da vesilesi olmuştur Hasan EL BENNA  karanlık mısır içerisinde İhvanul Muslimin Hareketini kurmuş bu hareket içinde nice şahsiyetlerin yetişmesine vesile olmuştur. Seyyid Kutup Abdulkadir Üdeh Muhammed Kutup Zeynep Gazali Gibiler ihvanın yetiştirmiş olduğu islam şahsiyetleridir.

İhvanul Muslimin şu anda değişik bir çok ülkede İhvanul Muslimin hareketi oluşturmuş ve bu hareketler devam etmektedir.Bazıları metod olarak eksen kayması yapmış bazısı ise hala Metod çizgisinde varlığını sürdürmektedir. 12 Şubat 1949 İmam Hasan El-Benna  dönemin İçişleri Bakanlığı'nın tertip ettiği bir suikastla Hasan El-Benna ve damadı Abdulkerim Mansur taksiye binmeye çalışırlarken üzerlerine ateş açılması sonucu Abdulkerim Mansur'un ağır şekilde yaralandığı Hasan El-Benna'nın ise yarasının hafif olduğu ancak Kasrul Ayni'ye nakledildiğinde hiçbir doktorun kendisiyle ilgilenmemesi sebebiyle 3 saat boyunca kan kaybederek gece yarısında şehid edildi. Tekrardan Aziz Şehidimiz Üstat Hasan El Benna'yı Rahmetle anıyoruz Aziz şehidimize Allah tan rahmet diliyoruz.

25817


25818


25819


25820


25821


25823


25824

Kaynak: Editör:
Etiketler: Bugün, Hasan, El-Benna'nın, Şehadetinin, 66., Yıldönümü,
Haber Videosu
Yorumlar
Haber Yazılımı