Haber Detayı
17 Kasım 2014 - Pazartesi 11:20
 
Bu okulda 4 öğrenci bir sırayı paylaşıyor
Savaştan kaçarak Kilis’e yerleşen Suriyeli çocuklar, zor şartlarda eğitimlerini sürdürüyor.
Yaşam Haberi
Bu okulda 4 öğrenci bir sırayı paylaşıyor

Kilis'te konteyner kentlerin dışında yaşayan Suriyeli ailelerin 10 bin çocuğundan 5 bini açılan okullarda eğitim görüyor.
Kentteki 7 okuldan en 'donanımlısı' olan Suriye Eğitim ve Kültür Merkezi 2 binden fazla öğrenciye eğitim veriyor. Suriye'de öğretmenlik yapanlar burada tekrar bir sınava tabi tutulup mesleklerine 500 lira karşılığında devam ettiriliyor. Türkiyeli öğretmenlerin de eğitim verdiği merkez 2012'den bu yana hizmete devam etmekte.
 
Kent nüfusundan çok Suriyelinin yerleştiği Kilis’te ziyaret ettiğimiz eğitim merkezinin Müdürü Abdulgani Hammadi eksiklik ve yaşadıkları sıkıntıları bir bir anlatmaya başlıyor.
Kağıttan kurşun kaleme kadar her şeye ihtiyaçlarının olduğunu dile getiren okul yetkilileri Hükümetten ve STK'lardan daha fazla destek bekliyor.
 
101 KİŞİLİK SINIFTA DERS
 
Her sırada 4-5 öğrencinin oturduğu sınıflarda günde 3 grup eğitim görüyor. Geçtiğimiz eğitim öğretim yılında 101 kişilik sınıflarda öğrenciler eğitim görüyordu şimdi o sınıfın mevcudu 70'e düşmüş. Yani halen 35 kişilik sınıflarda ortalama 70 kişi ders görmekte. Öğrencileri 3 gruba ayırmalarına rağmen talebin yarısını bile karşılayamamışlar. 07:00-11:00, 11:00-14:00, 14:00-17:00 şeklinde sabahçı, öğlenci, akşamcı gruplara ayrılarak çözümsüzlüğe çözüm bulmaya çalışıyorlar.
 
DİPLOMALARI DENK OLACAK
 
Çıkartılan yeni yönetmelikle Milli Eğitim Bakanlığı bu okullardan mezun olan öğrencilerin aldıkları diploma Türkiye’de ve bütün dünyada geçerlilik kazanacak. Hammadi, bu düzenlemeden önce diploma geçerliliği için lise son sınıfta Libya okul müfredatının okutulduğunu söyledi.  
 
HALEPLİ SALİHA HER ŞEYE RAĞMEN OKUMAK İSTİYOR
 
Bu okulda eğitimini devam ettiren Saliha'nın evine misafir oluyoruz. Saliha'nın avukat babası Suriye'de Esed rejimince 93 gün zindanlarda işkence gördüğünü söyledi. Saliha hocaları tarafından birinci sınıftan sonra direk 4. sınıfa alınmış. Suriye'deki hayatını anlatırken Esed'e olan kini gözlerden okunan Saliha her şeye rağmen okuluna devam edeceğini  vurguladı.
 
MAAŞLAR MAVİ HİLAL'DEN KIRTASİYE YARDIMI İHH'DAN
 
Uzun bir süre öğretmenlere maaş dahi veremediklerini söyleyen Okulun Müdürü Hammadi Mavi Hilal Derneği'ne ve İHH'nın en büyük destekçileri olduklarını ve okul binasının fatura dahil giderlerini Kilis Belediyesi'nin karşıladığını söyledi. Suriye'de yaklaşık 4 senedir Esed rejimine karşı savaşan Özgür Suriye Ordusu'nun da kendilerine maddi ve manevi destek sağladığını ifade ediyor.
 
Temelde gönüllük esasına dayalı olarak hizmet veren bu eğitimciler yazları da yetişkin Suriyelilere okuma yazma öğretiyor.
ABD destekli bir derneğin yaptırdığı çocukların spor ve eğlence merkezini incelediğimizde bir yıl içinde harabeye döndüğünü görüyoruz. Mahalleli tarafından da izinsiz kullanıldığını ve bir kaç defa korumalı olmasına rağmen okulun camlarının da indirildiğini söylüyor Hammadi.
Kaynak: Editör:
Etiketler: Bu, okulda, 4, öğrenci, bir, sırayı, paylaşıyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı