Haber Detayı
28 Eylül 2017 - Perşembe 22:44
 
Bir acı haber daha geldi!
Arakanʹda ordu ve fanatik Budistlerin saldırılarından kaçan Müslümanları taşıyan tekne alabora oldu.
Dünya Haberi
Bir acı haber daha geldi!

Teknede 130 kişinin olduğunu belirtilirken 16 kişinin cansız bedenine ulaşıldı. Myammarʹın Arakan eyaletinde Müslümanlarʹa yönelik zulüm ve katliam devam ederken acıʹ haberler birbiri ardına geliyor. Başta birçok Müslüman lider olmak üzere, uluslarası kamuoyu olanlara henüz güçlü bit tepki vermedi. Bölgeden ise yeni bir facia haberi geldi. Bangladeş basınında yer alan habere göre, emniyet yetkilisi Abul Khayer yaptığı açıklamada, Arakanʹdan Bangladeşʹe geçmeye çalışan Müslümanları taşıyan teknenin Bengal Körfeziʹnde alabora olduğunu bildirdi.

ʹ130 MÜSLÜMAN VARDIʹ

Hem denizdeki dalgalanmalar hem de kapasitesinin üzerinde insan taşıdığı için batan teknedeki 16 kişinin cansız bedenine Inani Kumsalıʹnda ulaşıldığını aktaran Khayer, arama kurtarma çalışmalarının sürdüğünü kaydetti. Cesedine ulaşılan Arakanlı Müslümanların çoğunun çocuk olduğunu söyleyen yetkililer, teknedeki 2ʹsi kadın 4 Arakanlı Müslümanʹın da sağ kurtarıldığını ve hastaneye sevk edildiğini belirtti. Bu arada Uluslararası Göç Örgütü de sosyal medyadan yaptığı açıklamada, teknede 130 Arakanlı Müslümanʹın bulunduğunu duyurd

200ʹDEN FAZLA KÖYÜ YOK ETTİLER

Myanmar ordusunun, silahlı militanlarla mücadele gerekçesiyle Arakanʹda sivillere düzenlediği saldırılarda 25 Ağustosʹtan bu yana binlerce Müslüman hayata gözlerini yumdu. Bölgeye giriş çıkışlara izin verilmemesi nedeniyle ölen sivil sayısı tam olarak tespit edilemiyor. Son saldırılarda 200ʹden fazla köy, ordu ve fanatik Budistler tarafından yok edildi. Myanmarʹda 1970ʹlerden bu yana sistematik saldırılarla etnik temizliğe maruz kalan yaklaşık 2 milyon Arakanlı Müslümanʹın yüzde 80ʹi çevre ülkelere sığındı. Halihazırda Myanmarʹda kalan 300 bin civarındaki Arakanlı Müslümanʹın on binlercesi de Bangladeşʹe kaçmaya çalışıyor.

 

ahaber.com.tr

Kaynak: (A HABER) - A HABER Editör:
Etiketler: Bir, acı, haber, daha, geldi!,
Yorumlar
Haber Yazılımı