Haber Detayı
09 Ekim 2017 - Pazartesi 23:44
 
Barzani’ye ağır darbe: Kerkük ayrılıyor
Irakʹtaki gayrimeşru referandumun ardından Bağdat yönetimi Erbil’e 3 aşamalı yaptırım planı hazırlıyor. Alınacak yaptırım kararları ile Barzani’ye ağır darbe vurulacak. Peki, o 3 aşamalı yaptırım kararı ne?
Dünya Haberi
Barzani’ye ağır darbe: Kerkük ayrılıyor

 A HABER - Irakʹtaki gayrimeşru referandumun ardından Bağdat yönetimi düğmeye bastı. Barzaniʹye karşı harekete geçildi. Irak hükümetinin tüm çağrılarına cevapsız kalan Irak Kürt Bölgesel Yönetimine 3 aşamalı yaptırım planı hazırlanıyor...

ERBİLʹE 3 AŞAMALI YAPTIRIM

1- Havaalanlarının kapatılması,

2- petrol gelirinin Bağdatʹa aktarılması,

3- Kerkükʹün merkezi yönetime bırakılması.

 

Yani Bağdat yönetimi yeni yaptırımlar kapsamında Erbil ve Süleymaniye havalimanlarını uluslararası uçuşlara kapatacak... Doğalgaz ve petrol hatlarına el konulacak. Böylece Irak Kürt Bölgesel Yönetiminin petrole ulaşması engellenecek... Ve son madde... Kerkükʹün tamamen ırak merkezi yönetimine devredilmesi... İşte bu 3 aşamalı yaptırım kararı ile Barzaniʹye ağır darbe vurulacak. Irak yönetiminden bu hamle gelirken gayrimeşru referanduma giden Barzaniʹden de Türkiye açıklaması geldi. Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başbakanı Neçirvan Barzani, ˮTürkiye ile ilişkilerimizi normalleştirmek için her şeyi yapacağızˮ dedi.

Kaynak: (A HABER) - A HABER Editör:
Etiketler: Barzani’ye, ağır, darbe:, Kerkük, ayrılıyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı