Haber Detayı
10 Eylül 2018 - Pazartesi 02:49
 
ASİM MARDİN STK PLATFORMU'NU ZİYARET ETTİ
ASİM Heyetinin üçüncü durağı Mardin idi. Mardin Sivil Toplum Kuruluşları Dönem Başkanı Mustafa Aydın ve Çeşitli Sivil Toplum Kuruluşu temsilcilerinin hazır bulunduğu buluşma samimi bir ortamda gerçekleştirildi.
Sivil Toplum Haberi
ASİM MARDİN STK PLATFORMU'NU ZİYARET ETTİ

MARDİN SİVİL TOPLUM KURULUŞLARI: SORGULAYAN BİR DİN ANLAYIŞINA İHTİYACIMIZ VAR

 

ASİM Heyetinin üçüncü durağı Mardin idi. Mardin Sivil Toplum Kuruluşları Dönem Başkanı Mustafa Aydın ve Çeşitli Sivil Toplum Kuruluşu temsilcilerinin hazır bulunduğu buluşma samimi bir ortamda gerçekleştirildi.  Mustafa Aydın, ASİM Heyetine Mardin şehir merkezinde kısa bir tur yaptırdı ve Mardin’nin tarihi ve kültürel geçmişi hakkında aydınlatıcı bilgiler verdi.

ASİM Başkanı Mahmut Eraslan ziyaret sebeplerinin ülkemizdeki Sivil Toplum Kuruluşları ve kanaat önderlerinin birbirileri ile iletişim ve diyalog halinde hareket etmeye matuf mütevazi bir çağrı olduğunu söyleyerek misafirperlerliklerinden doları Mardin Sivil Toplum Kuruluşu Temsilcilerine ve Başkan Mustafa Aydın’a Teşekkür etti.

Mardin Sivil Toplum Kuruluşu üyeleri toplantıda tek tek söz alarak ASİM’in masaya yatırdığı konular hakkında görüşlerini ifade etti. Toplantıda özetle Türkiye’de 2002 yılından bugüne dek çok büyük işler başarıldığı, ancak Türkiye’nin kendi sorunlarını çözmeye odaklandığı bir sürecte küresel güçlerin baskıları ile karşılaşıldığı; 17/25 Aralık ve 15 Temmuz FETÖ olaylarına benzer onlarca darbe girişimi yaşandığı ancak Allah’ın da yardımı ile bu tarz girişimlerin sonuçsuz kaldığına işaret edildi.  

 

AHMET CEYLAN:  DİNDAR İNSANLARIN İKTİDAR İLE İMTİHANI BAŞARILI OLMADI

 

Toplantıda söz alan Sivil Toplum Kuruluşu Temsilcilerinden Ahmet Ceylan,  Türkiye’deki dindar kesim’in yaklaşık 200 yıldır iktidara hasret kaldığını, Bu anlamda da çok ciddi sorunlar yaşandığını Ancak geldiğimiz noktada özellikle sivil toplum kuruluşlarımızın kısır döngü ile toplumun temel sorunlarını gündeme getiremediklerini ifade etti. Örneğin “çevre ilgilenen bir deneğimiz var mı?”, “Çocuğu dağa çıkartılmış ailelerle ilgili çalışma yapan bir derneğimiz var mı?” diye soran Ceylan Avrupa ile Türkiye’deki STK’ların birbirilerinden çok farklı olduğunu söyledi.  Ceylan Konuşmasında Sivil Toplum Kuruluşlarımızın kendilerini ve iktidar ile ilişkilerini gözden geçirmelerinin gerektiğine de işaret ederek şöyle dedi:  “Ak Parti’nin iktidar nimetinin farkındayız ve AK Parti’yi küçümsemiyoruz. Ancak bir yanlışlık olduğunda da STK’ların seviyeli ve uygun bir üslup ile  uyarma görevlerini ifa etmesi lazım.” Ceylan Ayrıca Televizyon ekranında din tartışanların pek çoğunun iyi niyetli olup olmadıklarının belli olmadığına vurgu yaparak Kur’an’ın tahrifine varıncaya kadar ciddi sapmalar görüldüğüne işaret etti. Ceylan son olarak arkaik problemlerin ana sorun gibi görülmemesi gerektiğine işaret ederek ASİM’in girişimini değerli bulduklarını söyledi.

 

Mardin Sivil Toplum Kuruluşları temsilcilerinden söz alanların özetle ortak kanaatleri Alimlerin konuşması gereken temel dini konuların halk arasında tartışılmamasının gerektiği, Sorgulayan bir din anlayışına ihtiyaç olduğu ancak bunun da halk nezdinde değil işin ehli olan alimler arasında olması gerektiği şeklinde oldu.

 

Mustafa Aydın: İslami Sivil Toplum Kuruluşları Bağımsız ve Özgün Olmalıdır.

 

Toplantıda son olarak söz alan Mustafa Aydın da sivil toplum kuruluşlarının birlikte hareket etmelerinin önemli olduğunu ancak bu birlikteliklerin havanda su dövecek şekilde değil de ayağı yere basan samimi bir duruşla mümkün olabileceğine dikkat çek çekti. “Kendimi bir mevdudi gibi, bir Abduh gibi, bir Seyyid Kutup gibi İslamcı bir kimlikle tanımlıyorum” diyen Aydın İslamcılığın bir siyasi duruşun adı olduğuna,  Müslümanlığın ise bir dine müntesip olmanın ifadesi olduğuna dikkat çekti. Aydın,  Sivil toplum kuruluşlarının birlikte hareket etmelerinin değerli olduğunu, Ancak bağımsız ve özgün bir duruşun daha da değerli olduğunu vurgulayarak “bir yerde bir yanlışlık yapılıyor da ona karşı sessiz duruyorsak bunda hepimizin vebali var” dedi.

Kaynak: Editör: islam medya
Etiketler: ASİM, MARDİN, STK, PLATFORMU'NU, ZİYARET, ETTİ,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
ASİM MARDİN STK PLATFORMU'NU ZİYARET ETTİ
ASİM MARDİN STK PLATFORMU'NU ZİYARET ETTİ
ASİM MARDİN STK PLATFORMU'NU ZİYARET ETTİ
Yorumlar
Haber Yazılımı