Haber Detayı
10 Ekim 2018 - Çarşamba 08:54
 
ASİM HEYETİ SAMSUN MİLLİ İRADE PLATFORMU İLE BULUŞTU
Yaklaşık iki aydır Türkiye’nin doğusundan batısına kuzeyinden güneyine pek çok ilde çeşitli ziyaretlerde bulunan Adana Sivil İnisiyatif Meclisi (ASİM) Heyeti geçtiğimiz hafta Karadeniz illerini ziyaret ziyaret etti.
Sivil Toplum Haberi
ASİM HEYETİ SAMSUN MİLLİ İRADE PLATFORMU İLE BULUŞTU

İSLAM MEDYA- Yaklaşık iki aydır Türkiye’nin doğusundan batısına kuzeyinden güneyine pek çok ilde çeşitli ziyaretlerde bulunan Adana Sivil İnisiyatif Meclisi (ASİM) Heyeti geçtiğimiz hafta Karadeniz illerini ziyaret ziyaret etti.

 

ASİM Heyetinin Karadeniz’de ilk Durağı Samsun oldu

 

ASİM Heyeti Karadeniz turunda ilk olarak Samsun’da faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşları ve kanat önderlerini ziyaret etti. 

 

Samsun Milli İrade Platformu (SAMİR) üyesi STK temsilcileri ile İHH Samsun şubesinde gerçekleşen buluşmada oldukça samimi bir hava hakimdi. Toplantıya Samsun İHH adına Hüseyin Mutlu ile Selim Sarper Küçük, Uluslararası Doktorlar Birliğini temsilen Seçkin Erturan, Eğitimbirsen Samsun Şubesi adına Ersan Salihoğlu, İMH Samsun şubesi adına Şuayip Sevgi ile Cihat Başerli, HUDER Samsun Şubesi dönem başkanı Hasan Duran, Memursen adına Necdet Güneysu, Yıldız Gençlik Derneği adına Ahmet Muşlu, İlim Yayma Cemiyeti ile Kardeş eli Derneği adına Latif Ünal ve Ali Sarıalioğlu iştirak etti.

 

ASİM’in tanışma ve istişare ziyareti tplantısı İHH Samsun Şube başkanı Hüseyin Mutlu’nun katılımcıları selamlama konuşması ile başladı. Ardından ASİM Genel Başkanı Mahmut Eraslan ASİM Heyetinin ziyaret turu ile amaçlarının manevi dinamiklerimiz hususunda hassasiyet sahibi kurumlarla tanışmak, iletişim ve işbirliği olanaklarını değerlendirmek olduğunu ifade ederek hazırladıkları dosyayı Milli İrade platformu temsilcilerine takdim etti.
 

Yapılan değerlendirmeler ışığında aşağıda özetlenen konular hakkında fikir beyanı yapıldı.

 

İşte O Görüşlerden bazıları:

 

 • Tarih boyunca tüm alimlerin ittifak ettiği görülmüş değil. Niyet iyi ama zor bir mesele.

 

 • Fakir iken Müslüman olmak çok kolay. Aslolan zengin iken imanın muhafaza edilebilmesidir.

   
 • Alimlerin ve kanaat önderlerinin davet ve irşad faaliyetlerine yönelmesi elzem hale gelmiştir.

   
 • Çocukların eğitimi bağlamında TRT’ye büyük bir görev düşmektedir.

   
 • Hiçbir sorumluluk almayan, derslerine dikkate etmeyen pek çok kişi imam olarak tayin edildi. İmamların birçoğu izin gününde sabah namazına dahi gelmiyor. Diyanetin kurum içi eğitim çalışması ile imamları eğitmesi lazım.  İmamlar kendi semtlerini tanımalı ve irşad faaliyetlerinde gayret ortaya koymalıdır.

   
 • Dosyanıza 13. Madde olarak şunu ekleyebilirsiniz: Türkiye’de birçok tarikat ve gurup maalesef dış İstihbarat faaliyetine alet edimektedir. Bütün tarikat ve cemaatlerin geçmişi araştırılmalı. Kimin gerçekten hoca ve âlim olduğu ortaya konulmalı. Bunun için de yüksek İslam entitüsü tarzı kurumlar oluşturulabilir.

   
 •  Şuanda konuştuğumuz bu sorunları buralarda çözüme kavuşturmamız çok zor. ASİM kendi faaliyet alanını aşan bir çabanın içine girmiş durumda. Bu bağlamda ASİM heyetine teşekkür ediyoruz. Ancak bu tür faaliyetlerin daha büyük bir çatı altında yürütülmesi gerekiyor.

   
 • Kendimizi bir siyasi parti kimliği ile tanımlamamız doğru değil.

   
 • Bizim en büyük sorunumuz Salih amel eksikliğimiz.

   
 • Bu çalışma çok iyi niyetli bir çalışma. Ancak bunun bir çatı altında yürütülmesi lazım.

   
 • Aile ve Çocukla ilgili olan kısımlar başta olmak üzere kanunların ve mevzuatın yüzlerce yıllık birikim ve değerlerimize uygun hale getirilmesi lazım. Yapılacak düzenlemeler toplumun değer yargılarına uygun bir halde olmalıdır.

   
 • Şuan konuştuğumuz sorunların hakkında baştaki insan da muzdarip. Allah yardımcımız olsun.

   
 • Cinsel istismar meselesinde suç isnadı söz konusu olduğunda beraeti zimmet tersine işliyor. Sanık suçsuzluğunu kanıtlayıncaya dek suçlu addediliyor. Bu konunun ivedilikle çözülmesi lazım.

   

Toplantı sonunda söz alan İHH Samsun Şube Başkanı Hüseyin Mutlu ASİM’in girişiminin bir ihtiyaç olduğunu ve teklif edilen önerilerin ortak alanımız ve sorumluluklarımız olduğunu vurgulayarak karşılıklı diyalog ve işbirliğinin sürmesi gerektiğini söyledi.
 

Yaklaşık 1,5 saat süren görüşme karşılıklı temenni ve dualarla sona erdi. 

 

ASİM heyeti Cuma Namazı sonrasında İlahiyatçı Yazar İhsan Şenocak hoca ile buluştu.

Kaynak: Editör: islam medya
Etiketler: ASİM, HEYETİ, SAMSUN, MİLLİ, İRADE, PLATFORMU, İLE, BULUŞTU,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
ASİM HEYETİ SAMSUN MİLLİ İRADE PLATFORMU İLE BULUŞTU
ASİM HEYETİ SAMSUN MİLLİ İRADE PLATFORMU İLE BULUŞTU
ASİM HEYETİ SAMSUN MİLLİ İRADE PLATFORMU İLE BULUŞTU
ASİM HEYETİ SAMSUN MİLLİ İRADE PLATFORMU İLE BULUŞTU
Yorumlar
Haber Yazılımı