Haber Detayı
12 Eylül 2018 - Çarşamba 16:04
 
ASİM HEYETİ'NİN DİYARBAKIR PROGRAMI OLDUKÇA YOĞUN GEÇTİ
Adana Sivil İnisiyatif Meclisi (ASİM) Doğu İllerine yönelik gerçekleştirdiği gezilerin son durağı Sahabeler diyarı Diyarbakır oldu.
Sivil Toplum Haberi
ASİM HEYETİ'NİN DİYARBAKIR PROGRAMI OLDUKÇA YOĞUN GEÇTİ

ASİM Heyeti Diyarbakır’da İslami Sivil Toplum Kuruluşları Platform ziyaret ederek bölgenin önemli ilim adamlarından Seyda Molla Tayyip Elçi ile Diyarbakır İslami Sivil Toplum Kuruluşları Platformunda bir araya gelirken, Bölgede Molla Mizgin olarak tanınan bir diğer önemli âlim olan Molla Muhammed Beşir Varol ile İttihad-ı Ulema Genel Merkezinde buluşarak çeşitli istişarelerde bulundu.

 

İstişare görüşmelerde ASİM Başkanı Mahmut Eraslan, Diyarbakır ziyaretinin sebebi hakkında bilgi vererek sorunlar ve çözüm önerilerine dair görüş ve önerileri dinledi.

SEYDA MOLLA TAYYİP ELÇİ: İNSANLARI GRUPLARIMIZA DEĞİL İSLAM’A ÇAĞIRALIM

 

Toplantıda söz alan Doğu’nun önemli âlimlerinden Seyda Molla Tayyip Elçi de konuşmasında şunları söyledi:

-             Şarkı ayağa kaldıracak olan toplumun tüm kesimlerine hitap eden din ve maneviyattır.

 

-             İmanın 70 küsur şubesi var. Kendimizi bir şubeye hapsedip onun dışındaki şube ve hizmetleri görmezden gelemeyiz. İslami bütün şubeleriyle beraber anlamak ve anlatmak için çaba göstermeliyiz.

 

-             İslam ümmeti şu andaki var olan şekliyle devam ederse 200 sene sonra tamamen sekülerleşerek tamamen tarih dışı kalma tehlikesi var.

 

-             İnsanları İslamiyet mi çağırıyoruz yoksa cemaatimize mi?

 

-             İslamiyeti yücelten her davet ve çalışmayı sahiplenip destekleyebiliyor muyuz?

 

-             Ak parti iktidarındaki özgürlüklerden miskinlerden ziyade müfsitler istifade ettiler.

 

-             Sahte peynir üretenlere ceza veriliyor, sahte din üretenlere bir ceza verilmiyor. İnsanları ifsad edenlere müeyyide yok.

 

-             Davet ve irşad çalışmalarının 1400 yıllık bir islami disiplinle yeniden gözden geçirilmesi lâzım.

-             İslami bir hükümet ve iktidarı seçmekle davet ve irşad vazifemiz bitmez.

 

MOLLA MİZGİN: BİRBİRİMİZLE YARDIMLAŞIR VE İHLASLI OLURSAK ALLAH YARDIM EDER

 

ASİM Temsilci heyeti daha sonra Alimler ve Medreseler birliği (İTTİHAD-I ULEMA) Genel Merkezi’ni ziyaret etti. Bölgede Molla Mizgn olarak bilinen Molla Muhammed Beşir Varol hoca İttihad-ı Ulema üyesi ilim ehlinin de hazır bulunduğu ziyaret oldukça samimi bir ortamda gerçekleşti.


ASİM Heyeti adına ziyaret sebebi hakkında açıklamalarda bulunan Mahmut Eraslan doğu ve batı illerinde yapılan görüşmeler hakkında ümit verici yaklaşımların olduğunu ifade etti ve ümmetin içinde bulunduğu durumlarla alakalı olarak ilim adamlarının daha fazla inisiyatif ve sorumluluk almalarının gerekli ve elzem olduğuna işaret etti.


Molla Mizgin de ASİM Heyetine dua ederek başladığı konuşmasında İslam Aleminin büyük bir tehlike ile karşı karşıya olduğuna özellikle de Ahlaki ve Akidevi olarak büyük tehlikelerle karşı karşıya olduğumuza dikkat çekerek şunları söyledi; “Batı şimdi bizim içimzde savaş başlatmış durumda. Batı memleketimize ve topraklarımıza da göz dikmiş durumda. Bu yaşadıklarımızın Cehalet, Kör İhtilaf ve Fakirlik gibi üç ana sebebi var. “ diyen molla Mizgin hoca “Emperyalizin dünyevi mukayeselerle değerlendirdiğimizde çok güçlü göründüğünü ancak birbirimizle yardımlaşır ve ihlaslı olmayı başarabilirsek Allah’ın yardımı uzakta değil “dedi. Molla Mizgin hoca son olarak ASİM Heyetine çalışmalarında muvaffakiyetler diledi.

 

Peygamber Sevdalıları Platformunun ana hatları ile ortaya koydukları meseleler aşağıdaki konu başlıkları halinde dile getirildi:

 

 • Halkın ve özellikle gençliğin davetçilere ihtiyacı vardır.
   
 • Davet ve tebliğ vazifesi peygamberlerin misyonudur ve aralıksız devam ettirilmelidir.
   
 • İhl ve kuran kurslarına talebe bulmak hükümetin değil, STK’ ların vazifesidir.
   
 • Tüm imkânlarımızla ümmetin menfaatine olan işlerde işbirliğine hazır olmalıyız.
   
 • Peygamber sevdalıları platformu gibi ortak değerlerimiz her kesim ve görüşten insanları bir araya getiriyor, emsal çalışmalar çoğaltılabilir.
   
 • Siyasî iktidar bizim ümmet namına hayırlı çalışmalarımıza engel çıkarmadıkça biz de onları desteklemeliyiz.
   
 • İktidarda olanlar dini özgürlükleri kısıtlayıp İslami tebliğ, irşad ve davetteki engellemeleri kaldırmazlarsa yarın oy isteyecek inançlı insanlar bulamayacaklar.
   
 • Genç nüfus oranı yüksek olan ülkemizin gençlerinin maddi ve manevi eğitimleri ve gelecekleri için planlama ve tedbirler alınmalıdır.
   
 • Ak Parti iktidarı ile birlikte davet işini rafa kaldırıldı yada minimize edildi.
   
 • Diyarbakır’da 50 tane İHL var ama ortaokul var ve bunlar boş. 
   
 • PKK Sol yapılar eğitimcilerin aracılığı ile gençleri ifsad ediyorlar.
   
 • Bu yapılan iş sadece idarenin işi değildir Herkesin işidir.
   
 • Acilen davetçilere ihtiyacımız var.
   
 • Peygamber sevdalıları platformu olarak kurulduğumuz günden bu yana sizin ifade ettiğiniz endişeleri taşıyoruz.
   
 • ASİM’in adım attığı böylesine hayır işlerinde rol almak isteriz
   
 • Siyeri Nebi sınavları gibi etkinlikler değerler eğitimi açısından önemli bir araçtır. Ancak okullarda çok büyük sıkıntılar çıkarıldı. Önümüzdeki günlerde Sivil Toplum Kuruluşlarımızla sinerji ve işbirliği yaparak bu tür çalışmaları genelleştirmeliyiz.
   
 • Başörtüsü meselesi sadece yönetmeliklerle çözülmüş görünüyor ancak bu yeterli değil. Eğer bu hak yasal güvence altına alınmaz ise ileride büyük sıkıntılar yaşanması mümkün olabilecektir.
   
 • Sivil Toplum Kuruluşları olarak özellikle gençleri ilgilendiren projelerle alakalı üst çatılar oluşturmalıyız.
   
 • En önemli işimiz ise insanların hidayetine vesile olacak irşad, tebliğ ve davet çalışmaları olmalı.

 

ASİM HEYETİ DİYARBAKIR İSLAMİ STK PLATFORMU İLE İHVAN-DER'DE BULUŞTU

 

ASİM Heyeti Peygamber Sevdalıları Platformu ziyaretinin ardından Diyarbakır İHVAN-DER’e geçerek burada Diyarbakır İslami Sivil Toplum Kuruluşları Platformu üyeleri ile bir araya geldi.

Başkan Mahmut Eraslan ASİM Ziyaret Heyetinin ziyaret sebebini ve önerilerini dosya halinde takdim etti ve “Diyarbakır’ı dinlemeye geldik” dedi.

 

Diyarbakır İslami Sivil Toplum Platformu bileşenleri adına konuşan temsilciler özetle aşağıdaki konular hakkında şunları söylediler:

 

 • Seküler eğitim dalgasının kuşatması, toplumu yozlaştırırken İslami camianın söylemleri bu dalganın gerisinde kaldı.
   
 •  İslami camia çağı okuma ve tanımlamada sıkıntı yaşıyor.
   
 • FETÖ'den boşalan hizmet alanlarının iyi niyetlerle  yerini doldurma çabası ister istemez kurumlarımızı devletten menfaat devşirme yarışına girme tehlikesine sürükledi.
   
 • Kemalist vesayetin yeniden iktidarda söz sahibi olduğu gibi bir görüntüyü gözlemliyoruz. Doğu Perinçek vb mihrakların arzu ve emelleri bir bir pratize ediyor. Unutulmamalıdır ki hukukun ve adaletin olmadığı yerde orman kanunları geçerli olur.
   
 • Batıda dillendirilen Türkçü söylemler bölge halkımızı kaba bir Kürt milliyetçiliğine sürükleyebilmektedir.
   
 •  Çağın ruhunu anlamamız lazım. Sadece vaaz ve sohbet ederek olmuyor. Çağın ruhunu elimizde tutarak toplumu etkileme şansımız artabilir.
   
 •  Müslümanlar kendi aralarında kuran ve sünnetin temel prensipleri içindeki farklı izahlara tahammül etmeleri lazımdır.
   
 •  Mezhep imamlarının ve müctehidlerin kendi aralarında gösterdikleri anlayış ve müsamaha kadar tabiilerinin de birbirlerine müsamahakâr olması lazımdır.
   
 •  İslam ümmetinin bilinç düzeyi artırılmadıkça İslami manada siyasi iktidar süreci de tersine çevrilemez. Sorumluluk, Sevgi, Samimiyet, Saygı ve sabır ile sorunlarımız daha kolay çözebiliriz.
   
 •  Siyasi ve ekonomik birlikteliği olmayan islam ümmeti mevcut halini geleceğe taşıyamaz.
   
 •  Namazda yanılan imama sübhanallah demek nasil ki namazın sıhhati için lazımsa, yönetimdeki insanların da yanlışlarının usulünce ve kardeşlik hukuku dâhilinde uyarılmalarından memnun olmaları gerektir. (İmamı dövmeden ve namazı da bozmadan sübhanallah ikazı yerinde ve usulünce yapılmalıdır.)
   
 •  Platformlar olarak gelinen nokta güzel fakat devamının da getirilmesi lâzım.

 

ASİM HEYETİ HASEV'İ DE UNUTMADI
 

ASİM Temsil Heyeti Diyarbakır'da eğitim faaliyetlerini sürdüren Hazreti Süleyman Eğitim Vakfını da ziyaret eti ve çalışmalar hakkında bilgi alıp çeşitli konularda istişarelerde bulundu.

HASEV'in kendi imkanları ile ortalama 100 köye tek tek gidip irşad faaliyetleri yaptığı ve Dİyarbakır mekezde de yoğun bir eğitim ve irşad faaliyet içinde olduğu ifade edildi.

ASİM Heyeti yapılan çalışmalar nedeni ile HASEV yetkililerini tebrik etti ve başarılar diledi. 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: ASİM, HEYETİ'NİN, DİYARBAKIR, PROGRAMI, OLDUKÇA, YOĞUN, GEÇTİ,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
ASİM HEYETİ'NİN DİYARBAKIR PROGRAMI OLDUKÇA YOĞUN GEÇTİ
ASİM HEYETİ'NİN DİYARBAKIR PROGRAMI OLDUKÇA YOĞUN GEÇTİ
ASİM HEYETİ'NİN DİYARBAKIR PROGRAMI OLDUKÇA YOĞUN GEÇTİ
ASİM HEYETİ'NİN DİYARBAKIR PROGRAMI OLDUKÇA YOĞUN GEÇTİ
Yorumlar
Haber Yazılımı