Haber Detayı
14 Eylül 2015 - Pazartesi 12:18
 
Arakan'da son durum rapor özeti: Tutuklama, İnsan Hakları ihlalleri
Arakan'da son durum rapor özeti: Tutuklama, İnsan Hakları ihlalleri Arakan Haber Ajansı -ANA tarafından yayınlanan raporda, bölgede Arakanlı Müslümanlar'ın vatandaşlık hakları tanınmadığı, kadınların keyfi olarak tutuklandığı, Myanmar Hükümetinin İsraille anlaşma imzaladığı açıklandı.
Dünya Haberi
Arakan'da son durum rapor özeti: Tutuklama, İnsan Hakları ihlalleri

Myanmar Devleti: Arakanlı Müslümanlar'ın vatandaşlık hakları tanınmıyor.


 

Arakan eyaletinin yeni valisi Maya Aung, Arakan halkına, kendisinden önceki vali gibi, 1982 yılında çıkarılan vatandaşlık kanunu gereğince muamele edeceğini açıkladı. Böylece, Arakanlı Müslümanlar'ın vatandaşlık haklarını ellerinden aldı. Aung, "İyrawadi" gazetesindeki röportajında, Arakan’da mezhep çatışması ve Müslüman karşıtlığı sorunlarının yaşandığını yalanladı. Sözlerinde, ilçenin istikrarlı ve sorunlarından arındırılmış olduğunu vurguladı. Yeni vali, birçok insan hakları raporunda kanıtlanmış olmasına rağmen, Müslümanlar'a karşı ırkçı ayrımcılığın uygulandığını inkar ediyor.
 
Ayrıca Myanmar, İsrail ile görüşerek, iki ülke arasında askeri işbirliği kararı aldı


Myanmar Genelkurmay Başkanı Orgeneral Min Aung Hlaing, İsrail Savunma Bakanı Moshe Yaalon'un daveti üzerine İsrail'e gitti. Diplomatik görüşmeler için İsrail'e giden Orgeneral, ziyareti sırasında İsrail Hükümeti ve askeri yetkililer ile iki ülkenin askeri işbirliğini görüşmek için toplantılar düzenledi.
 
Öte yandan Arakanlı kadınlar, Myanmarlı yetkililer tarafından tutuklanıyor

Mongdu şehrinin Şakdar mahallesinde, kontrol noktasından eşi ile birlikte geçmeye çalışan Arakanlı bir kadın, Myanmarlı yetkililer tarafından aşağılanarak, darp edilmesinin ardından tutuklandı.
Bununla birlikte, 2012 olaylarının sonrasında tutuklanan eşini ziyaret için hükümet hapishanesine giden bir kadının, ona eşlik eden başka bir kadınla birlikte, yanlarındaki eşya ve yemeklere el konulduktan sonra saatlerce gözaltına alındıkları ortaya çıktı.Arakanlı kadınlar, Myanmarlı yetkililer tarafından tutuklanıyorMongdu şehrinin Şakdar mahallesinde, kontrol noktasından eşi ile birlikte geçmeye çalışan Arakanlı bir kadın, Myanmarlı yetkililer tarafından aşağılanarak, darp edilmesinin ardından tutuklandı.
Bununla birlikte, 2012 olaylarının sonrasında tutuklanan eşini ziyaret için hükümet hapishanesine giden bir kadının, ona eşlik eden başka bir kadınla birlikte, yanlarındaki eşya ve yemeklere el konulduktan sonra saatlerce gözaltına alındıkları ortaya çıktı.
 
Ashin Wirathu, yaklaşan seçimlerle birlikte, Müslüman karşıtı kampanyalar yürütüyor.
 
Myanmar'daki yüzbinlerce Müslüman'ın oy kullanmasının yasaklandığı parlamento seçimlerinden 2 ay önce, Myanmar'da İslam karşıtı hareketin lideri Budist Ashin Wirathu, Müslümanlar'a karşı kışkırtıcı kampanyalar yürütmeye başladı.
Muhalefet partisinden Aung San Suu Kyi ise, Müslüman adaylarını geri çekti. 
Ashin Wirathu, "Topraklarımızı hile ile ele geçirmek isteyen Müslümanlar'a güvenmemiz mümkün değil" şeklinde konuştu.
Kaynak: Editör:
Etiketler: Arakan'da, son, durum, rapor, özeti:, Tutuklama,, İnsan, Hakları, ihlalleri,
Yorumlar
Haber Yazılımı