Haber Detayı
22 Ocak 2015 - Perşembe 13:12
 
Ambulansa yol vermeyen sürücüye ceza geliyor
Ambulanslara takılan kayıt cihazları yol kaydı yapacak, yol vermeyen araçlar tespit edilerek ceza kesilecek...
Yaşam Haberi
Ambulansa yol vermeyen sürücüye ceza geliyor

Ambulanslara takılan özel kameralarla, acil durumlarda ambulansa yol vermeyenler tespit edilecek ve ceza yazılacak. Ambulansların ambulansın tamamına yerleştirilen kameralar, bundan böyle kontağın çalışmasından itibaren yol kaydı yapmaya başlayacak; ambulansa yol vermeyen araçlara 80 ila 88 TL ceza kesilecek.

Milliyet'te yer alan habere göre illere dağıtılan 798 yeni ambulansa yerleştirilen kameralarla artık trafikte ambulansa yol vermeyen araçlar tespit edilecek. sağlık Bakanlığı Acil Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü Doç. Dr. Osman Arıkan Nacar, ambulansa yol vermeyen sürücülere yönelik cezai hükümler bulunduğunu; bu cezaların kavşakta 88 lira, düz yolda 80 lira olduğunu hatırlatarak, “Ancak bu sürücüleri tespit edemiyorduk; bu nedenle de cezai bir işlem uygulanamıyordu” dedi. Bu nedenle yeni bir uygulama başlattıklarını aktaran Nacar, uygulamayı şöyle anlattı:
“Ambulansın kontağına uyumlaştırılmış bu kamera, kontak çalıştıktan itibaren yol kaydı yapmaya başlayacak. Ceza kesilmesi talep edilen araçların bilgileri, görüntüleriyle beraber il emniyet müdürlüklerine yollanacak. Ambulanslarımıza yol vermeyen sürücülerimize ceza uygulanacak.”

Nacar, trafikteki kötü örnekleri teşhir edeceklerini de belirterek, “Ara ara bunları televizyonlarda ‘böyle yapmayınız’ diyerek, kimlik bilgilerini saklamak kaydıyla kamuoyuyla paylaşacağız” diye konuştu. 112 acil servis personelinin kıyafetlerinin de yenilendiğini anlatan Nacar, “Kıyafetler, çağın gelişimine uygun teknolojik bir kumaş kullanılarak yeniden organize edildi. 112 kıyafeti, otoparkçılar, zaman zaman çöpçüler tarafından da kullanılıyordu” dedi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Ambulansa, yol, vermeyen, sürücüye, ceza, geliyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı