Haber Detayı
05 Kasım 2017 - Pazar 17:52
 
ALİ KÜÇÜK HOCAEFENDİ VEFAT ETTİ
Türkiye'nin müstesna ilim ve fikir erbabından Ali Küçük Hocaefendi rahmet-i rahman'a yürüdü. Tefsir, Hadis ve Fıkıh gibi pekçok alanda ihtisas sahibi olan Ali Küçük hoca, geçtiğimiz Şubat ayında yakalandığı kanser rahatsızlığı nedeniyle hastaneye kaldırılmıştı.
Yaşam Haberi
ALİ KÜÇÜK HOCAEFENDİ VEFAT ETTİ

İSLAM MEDYA I HABER MERKEZİ - Tesfir alanında Besairul Kuran, Hadis alanında ise Besairu'l-Ehadis gibi iki önemli eseri kültür dünyamıza kazandıran Konyalı İlim adamı Ali Küçük Hoca Şubat ayında  kanser sebebiyle tedavi altına alınmıştı. Ali Küçük hoca bir süre önce tedavinin ardından taburcu olmuştu. Uzun süredir kanserle mücadele eden Ali Küçük Hoca, bugün Hakkın Rahmeti’ne yürüdü.


 Vefatıyla sevenlerini üzüntüye boğan Ali Küçük Hocamızın cenazesinin 06 Kasım 2017 Pazartesi günü Sultan Selim Camii'nde... İkindi Namazına müteakip üçler mezarlığına defnedileceği bldirildi.

 

 

İslam Medya olarak, Ali Küçük Hocamıza Yüce Allah'tan Rahmet, ailesine ve yakınlarına baş sağlığı dileriz. 

 

ALİ KÜÇÜK HOCA KİMDİR

Ali Küçük Hoca; Çumra'nın Apa köyünde doğdu. İlk tahsilini köyde tamamladıktan sonra, Konya İmam-Hatip okuluna kaydoldu. 1972 yılında İmam-Hatip okulundan mezun oldu. Üç yıl Çumra Merkez Kur'an Kursu'nda Kur'an Kursu öğreticiliği yaptı. Daha sonra Selçuk Üniversitesi Sosyal Bilimler Bölümü'nden mezun olduktan sonra, aynı üniversitenin İlahiyat Fakültesi'ni bitirdi. 6 yıl kadar Avrupa'da Din görevlisi olarak çalıştı. Daha sonra Konya'da pek çok vakıf, dernek ve sosyal gönüllü kuruluşlar bünyesinde çalışmalarına devam etti. Ribat, İlk Adım dergileri ve Vahdet gazetesinde yazıları yayınlandı. İyi derecede Almanca, Fransızca, Arapça bilen Ali Küçük Hoca, evli ve 6 çocuk babasıdır.

Türkiye'nin hemen hemen bütün vahye duyarlı radyolarında, tefsir ve hadis dersleri yayınlanmaktadır. Bu arada sürekli Kur'an ve sünnet öğrenip insanlara ulaştırma çabası içinde olmuştur. İnsanlığın kurtuluşunun vahiyde olduğuna kesin inancı, Konya'da ve Türkiye'nin birçok şehrinde yaptığı dersler neticesinde toplumun vahiyden çok uzak olduğunu görmesi, kendilerine vahiy ulaştırdığı insanlardan aldığı, "Kur'an'ı ve Kur'an üzerine yazılmış eserleri anlayamıyoruz" şeklindeki ifadeleri, Ali Küçük Hoca’yı Kur'an tefsiri yazmaya sevk etmiştir. Allah'ın inayetiyle  her kesimin, ilkokul seviyesinde öğrenim görmüş Müslümanların dahi zorlanmadan anlayabileceği bir tefsir yazmayı gerçekleştirmiştir.

Neden 'Besairu'l-Kur'an? 

En'am suresinde, "Hakikaten Rabbinizden size birçok basiretler (deliller, ayetler) geldi. Artık kim gözünü açıp görürse, kendi lehine; kim de körlük ederse kendi aleyhinedir. O halde ben size karşı muhafız değilim." (En'am, 6/104) buyurulmaktadır. Bu ayet, tefsir derslerinde ön plana çıkardığı hedefi taşıdığından, aynı şekilde yazmış olduğu tefsire de başlık olmuştur. 

 

Besairu'l-Ehadis


Besâiru'l-Kur'ân'dan sonra, bir örnek olması hasebiyle, Nevevî'nin 40 Hadis adlı eserine bir şerh yazmıştır. 650 sayfalık bir şerh, herkesin anlayabileceği, örnekleri, açıklamaları yaşadığımız hayattan bulabilecekleri bir şeklide hazırlanmıştır. Kapalı ve ağdalı bir dil kullanmak yerine, bilgi yoğunluğundan ziyade, doğrudan hayata çözüm önerileri sunan bir çalışma olmuştur. 

Kaynak: Editör: islam medya
Etiketler: ALİ, KÜÇÜK, HOCAEFENDİ, VEFAT, ETTİ,
Yorumlar
Haber Yazılımı