Haber Detayı
17 Aralık 2014 - Çarşamba 12:15
 
Açma kapama cezası kalkıyor
Değişen yönetmelikle beraber tahsilat yapan şirketler tüketiciden faturası dışında herhangi bir bedel isteyemeyecek
Ekonomi Haberi
Açma kapama cezası kalkıyor

 
Tüketici Kanunu'nun uygulama yönetmelikleri tamamlandı. Elektrik, doğalgaz, internet şirketlerinin aldığı açma-kapama ücretleri yeni yıldan itibaren kaldırılarak faturada çifte cezanın önüne geçiliyor.
 
Vatandaş, mevcut uygulamada doğalgaz faturasını ödeyemediğinde yaklaşık 30 lira, elektrikte 20, suda 30, telefonda 40, internette 20 lira açma parası ödemek durumunda kalıyor.
 
Takvim’de yer alan habere göre Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, Tüketici Kanunu'nun uygulanmasına yönelik yönetmelikleri büyük oranda tamamladı. Bu kapsamda hazırlanan Abonelik Sözleşmeleri Yönetmeliği ile yeni yıldan itibaren şirketlerin bu keyfi uygulamaları sona erecek. Yönetmelikle birlikte dağıtım şirketleri, tahsilat yapan şirketler tüketiciden faturası dışında herhangi bir bedel isteyemeyecek.
 
Bir aylık gecikmenin ardından kesme ihbarı yapıp, hemen ardından şalteri indiren firmalar, bu işlem için para talep edemeyecek.
Yapılan incelemelere göre, elektrikte 4 aboneden 1'i, doğalgazda 3 aboneden 1'i, suda her 5 aboneden 1'i faturasını geciktiriyor.
Kaynak: Editör:
Etiketler: Açma, kapama, cezası, kalkıyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı