RADYO DİNLEMEK İÇİN PLAY TUŞUNA TIKLAYINIZ
301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
10 Ekim 2017 - Salı 11:38
 
5 soruda TSK’nın İdlib’e intikal hedefi
Türkiye, Rusya ve İran arasındaki anlaşma çerçevesinde bazı Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) unsurlarının Suriye’nin İdlib iline intikalinde hazırlıklar tamamlanmak üzere.
Suriye Haberi
5 soruda TSK’nın İdlib’e intikal hedefi

 Suriyeʹde yakın döneme kadar rejim karşıtı askeri gruplar ve muhalifler ile Beşşar Esad rejimi güçler arasında en şiddetli çatışmaların yaşandığı bölgelerden İdlibʹde güvenliğin sağlanması için, Türkiyeʹnin aktif desteği artıyor. Suriyeʹnin kuzeybatısında Türkiye sınırında yer alan İdlib ili, Türkiye, Rusya ve İranʹın Kazakistanʹın başkenti Astanaʹda vardığı anlaşma çerçevesinde, gerginliği azaltmak amacıyla çatışmasızlık bölgesi kapsamına alınmıştı. Muhaliflerin garantörü Türkiye ile rejimin garantörü Rusya arasındaki yoğun görüşmelerden sonra anlaşma, uygulama aşamasına geldi. İdlib, rejim karşıtı askeri gruplar ile bazı muhalif grupların kontrolünde bulunuyor.

 

TÜRK ASKERİ İDLİBʹDE NE YAPACAK ?

 

TSK unsurları İdlib için belirlenen gerilimi azaltma bölgesinin sınırları içerisinde yer alacak. Görevleri, rejim ve yerel askeri unsurlar arasında büyük ölçüde korunan ateşkesin daha kalıcı hale getirmek olacak. Bu amaçla TSK unsurları, kontrol ve gözlem noktaları oluşturacak.

TSK HAREKAT MI DÜZENLİYOR? KİME KARŞI?

Askeri ve diplomatik kaynaklar, TSK unsurlarının eyleminin harekat değil intikal olduğuna dikkati çekiyor. İntikal sırasında ve sonrasında yerel unsurlar veya Esad rejimiyle çatışma amaçlanmıyor. Ancak TSK hazırlıklarını, olası tüm güvenlik risklerini dikkate alarak yaptı.

 

İNTİKAL İÇİN NE BEKLENİYOR ?

 

İntikalin sorunsuz gerçekleşmesi için yerel silahlı grupların durumu değerlendiriliyor. Yerel gruplar, bazı ÖSO gruplarının gelmesine karşı. İdlibʹde çok sayıda silahlı rejim karşıtı grup ile muhalif grup bulunuyor. Rejim karşıtı gruplardan Heyet Tahrir Şam, son dönemde İdlibʹde artan etkinliği ile ön plana çıkmıştı. Grup son aylarda çok sayıda bileşenin ayrılmasına karşın önemli bir silahlı güce sahip. Heyet Tahrir Şam, Türk askerinin bölgeye intikaline karşı çıkan doğrudan bir açıklama yapmadı. Diğer taraftan, söz konusu grup ile bazı muhalifler, Fırat Kalkanı Harekatı bölgesinden gelmeye hazırlanan çeşitli Özgür Suriye Ordusu gruplarının İdlibʹe girmesine karşı çıkıyor. Heyet Tahrir Şam, bölgeye gelmesi beklenen grupların ABDʹden destek almasını gerekçe gösteriyor. TSK da bölgedeki hassas durumu değerlendirerek intikal için en güvenli şartların sağlanmasını bekliyor.

 

İDLİB NEDEN ÖNEMLİ?

 

Suriye iç savaşında en büyük şiddet dalgasının yaşandığı bölgelerden biri İdlib oldu. İdlibʹin rejimin kontrolünden çıkmasından ve Rusyaʹnın ekim 2015ʹte iç savaşa dahil olmasından sonra bölgeye şiddetli hava saldırıları başladı. Diğer taraftan Suriyeʹnin iç bölgelerinden kaçan sivillerin de sığınmasıyla İdlib milyonlarca kişinin sıkıştığı bir alan haline geldi. Ateşkesin korunamaması durumunda Esad rejimi, İran destekli güçler ve Rusyaʹnın yakın dönemde İdlibʹe yönelik büyük bir şiddet dalgası başlatmasına kesin gözüyle bakılıyor. Böylesi bir durumda milyonlarca kişinin Türkiyeʹye girmek üzere sınıra yığılması bekleniyor. Sınıra sıfır sayılabilecek kuşakta halihazırda 1 milyondan fazla kişi kamplarda barınıyor. Yerel sivil idare kayıtlarına göre İdlibʹde 2 milyon 400 bin civarında yerli nüfus, yaklaşık 1,3 milyon da iç göçle gelmiş vatandaş barınıyor. TSKʹnın İdlibʹde ateşkesin korunması amacıyla başlatacağı intikal, sivillerin güvenle barınmasını sağlayacağı için, olası göç dalgasının önüne geçmiş olacak.

 

İDLİBʹİN PKK TEHDİDİYLE İLGİSİ NE?

 

İdlib ilinin kuzeydoğu ucunda yer alan Halepʹe bağlı Afrin ilçesi, 2011ʹden bu yana terör örgütü PKK/PYDʹnin işgalinde. Örgüt, ülkenin kuzeyinde, Irak sınırından başlayarak Akdenizʹe çıkabileceği bir koridora kavuşmak için İdlibʹin bir bölümünü ele geçirmek zorunda. Türkiyeʹnin Astana anlaşması çerçevesinde İdlib içerisinde oluşturacağı askeri hat, aynı zamanda Afrinʹdeki terör örgütünün İdlibʹe yayılmasının önünde güvenlik duvarı halini alacak.

Kaynak: AA

Kaynak: (A HABER) - A HABER Editör:
Etiketler: 5, soruda, TSK’nın, İdlib’e, intikal, hedefi,
Yorumlar
Haber Yazılımı