Haber Detayı
08 Kasım 2014 - Cumartesi 16:07
 
40 Bin Suriyeli ve Iraklı Türkiye'de Anne Oldu
Sağlık Bakanı Müezzinoğlu tarafından yapılan açıklamaya göre, Suriye ve Irak'tan sığınanlardan 40 bine yakın kadının Türkiye'de doğum yaptı.
Sağlık Haberi
40 Bin Suriyeli ve Iraklı Türkiye'de Anne Oldu

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Suriye'deki iç savaş ve Irak'taki çatışmalardan kaçan 1 milyon 800 bin civarında kişinin Türkiye'ye sığındığını belirterek, bunlardan 40 bine yakın kadının doğum yaptığını ifade etti.

Müezzinoğlu’nun yaptığı açıklamada, Türkiye'nin, ülkelerini terk etmek zorunda kalan 1 milyon 800 bine yakın Suriyeli ve Iraklıyı misafir ettiğini anlattı.

Sığınmacıların, her türlü sağlık hizmetini, ülke insanına sundukları gibi verdiklerini vurgulayan Müezzinoğlu, "Yaklaşık 40 bin Suriyeli ve Iraklı anne ülkemizde doğum yaptı. Yani Suriyeli ve Iraklı annelerin ülkemizdeki doğumlarının sayısı 40 bine ulaştı. Dolayısıyla onların aşılarını, onların her türlü tedavi imkanlarını kendi insanımıza sunduğumuz gibi sunuyoruz" dedi.

2013'te 480 Bin Yabancıya Sağlık Hizmeti

Müezzinoğlu, geçen yıl yaklaşık 480 bin kişinin sağlık hizmeti almak için Türkiye'ye geldiği böylece ülke ekonomisine 2,5 milyar dolarlık döviz girdisi sağlandığını bildirdi.

Türkiye'nin, yabancılara sunulan sağlık hizmetlerinde büyük aşamalar kat ettiğini ifade eden Müezzinoğlu, şöyle konuştu:

"Özellikle 2018 hedefini koymamız, bu fiziki mekanları ve sağlık turizminin güçlü merkezlerini de oluşturarak, ülke insanımıza dünyayı örnek gösteren değil, Türkiye'yi dünyanın örnek aldığı bir sağlık merkezi ülkesi haline getirerek ülke insanımızın da öz güvenini ve sağlıkta güvencede ve emin ellerde olduğunu hissetmesi için geçtiğimiz 10 yılda çok büyük başarılarımız var. Önümüzdeki 5 ila 10 yıla ait de önemli proje ve hedeflerimiz var. İnşallah istikrarı koruyarak milletin hak ettiği hizmetleri çok daha güçlü bir şekilde milletimize yapmayı hedefliyoruz."

Kaynak: (Yeni Şafak) - Yeni Şafak Gazetesi Editör:
Etiketler: 40, Bin, Suriyeli, ve, Iraklı, Türkiye'de, Anne, Oldu,
Yorumlar
Haber Yazılımı